| AnaZl01 a întrebat:

La 16 ani ai mei, aproape 17, am niste riduri sub ochi, in plus față de cele de expresie. Sunt fine, dar foarte evidente. O crema anti aging (ivatherm glykolift) le-ar "sterge" sau e mult prea mult pentru varsta mea? Ce efecte negative ar avea la anii mei? Si ce altceva as putea folosi pentru varsta mea ca sa nu le mai am? Tin sa precizez ca ma machiez de la 14 ani.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate ridurile sunt definitive. O crema antianging recomandata de dermatolog ar putea sa evite agravarea lor. De asemenea, evitarea abuzului de machiaj (la varsta ta poti folosi rimel si chiar fard de pleoape la ocazii, nu mai des de o data la 2-3 luni si ruj chiar in fiecare saptamana) si alegerea unor produse de machiaj cat mai bune (exista game speciale pentru ten tanar, intr-adevar extrem de scumpe, dar care isi merita banii, mai ales ca o trusa iti ajunge pana expira, neputand sa folosesti prea des din cauza varstei). Daca ai riduri mai mari in jurul ochilor, ai grija la expunerea la ecrane (iti agraveaza ridurile), la somn (e bine sa te culci cat mai devreme si sa te trezesti devreme), la expunerea la fum (evita prietenii fumatori, nu sta niciodata in incaperi in care s-a fumat)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa eviti produsele care-ti usuca pielea ( o piele uscata pare ca are mai multe probleme cu ridurile fata de una hidratata ), foloseste protectie solara tot timpul anului pentru ca soarele duce la formarea celulelor anormale si de aici probleme cu ridurile, petele solare etc. si ai putea lua in calcul efectuarea unor analize la sange ca sa vezi daca iti lipsesc anumite vitamine sau minerale.

Daca e vorba de linii foarte fine/de expresie cremele nu au cine stie ce efect vizibil, doar previn agravarea lor. E ca si cum ai merge la sala, dar in restul timpului ai manca fast-food. Este important ca acele creme pe care le folosesti sa contina ingrediente anti-imbatranire intr-o cantitate suficienta, nu doar promisiunile producatorului si cateva ingrediente aruncate pe la sfarsitul listei.

La o comanda am primit serul asta de 5 ml care mi-a ajuns cam 4-5 luni aplicat in jurul ochilor si pe frunte. Estompeaza foarte bine ridurile, cel mai vizibil a fost pe frunte, aveam vreo doua riduri de expresie care erau foarte fizibile :
http://www.paulaschoice.ro/......m-5ml.html

Exista si varianta de 30 ml dar daca nu vrei sa aplici serul pe toata fata ( doar pe riduri ) nu-i vad rostul, produsul e foarte spornic. Eu il aplicam in fiecare seara.
Este uleios/siliconat dar in aproximativ 10-15 minute se absoarbe, devine mat si pielea se simte catifelata.

| AnaZl01 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult, vreau neaparat sa il incerc. Il gasesc si in farmacii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnaZl01):

Nu, din pacate e doar online sau se mai poate cumpara dintr-un salon din Timisoara. Aboneaza-te la newsletter-ul lor, au zile cand transportul e gratuit.