| AnaZl01 a întrebat:

Se intampla ceva rau daca folosesc creme anti aging prea devreme? Am riduri sub ochi (fine, dar foarte evidente), in plus fata de cele de expresie. Mentionez ca am 16 ani si jumatate. Nu stiu cu ce sa le mai combat, am incercat tot felul de masti naturale si uleiuri hidratante si nimic.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu patesti nimic atata timp cat folosesti creme bine formulate si fara iritanti. Este important sa nu astepti rezultate peste noapte, trebuie sa utilizezi un ingredient activ pe o perioada mai lunga de timp ca sa vezi o imbunatatire vizibila si sa nu sari peste aplicari.

Serul pe care ti l-am recomandat la intrebarea precedenta contine o cantitate mare de vitamina c, vitamina e, ceramide, coenzima q10, ingrediente de tip cell communicating, anti-iritanti si antioxidanti.

Am mai explicat la alta intrebare ce trebuie sa contina crema de fata si cum trebuie sa fie ambalata :

Dupa lista de ingrediente si recipient.Cea cu ingrediente benefice, fara iritanti ( alcool, mentol, parfum etc. ) si care se afla intr-un tub sau recipient opac cu capac surub sau cu pompita care nu permite aerului sa intre in recipient. Ingredientele benefice care se afla intr-un recipient de tip borcan sunt distruse in scurt timp, ele sunt instabile in prezenta luminii si a aerului. Daca ai folosi o crema intr-un borcan de fiecare data cand ai lua produs ai contamina crema cu bacteriile care se afla pe degetele tale. Chiar daca tu te-ai spalat pe maini, inevitabil atingi si alte suprafete purtatoare de bacterii.

Si plecand de la un ambalaj corect care ne ajuta sa beneficiem de ingredientele care se afla in el ne indreptam spre anumite particularitati/preferinte. Daca ai tenul mixt/gras vei opta pentru o textura lejera, daca il ai normal sau uscat poti sa optezi pentru o textura mai emolienta sau tot una lejera - e strict o preferinta.

Crema trebuie sa contina antioxidanti (ex : vitamina c, vitamina e, coenzima q10, alpha lipoic acid etc. ), ingrediente care le comunica celulelor pielii sa se comporte cat mai normal dar au si abilitatea de a opri unele substante care le spun celulelor sa se comporte anormal ( ex : ATP, Vitamina A/retinol care are mai multe forme, niacidamida care este o forma de vitamina B3 - aceste ingrediente sunt mai greu tolerate de piele pentru ca sunt ingrediente active si tenul necesita timp ca sa se acomodeze cu ele - o introducere agresiva/brusca a lor poate duce la descuamarea tenului, iritarea si sensibilizarea lui. Vitamina B3 care se mai numeste si niacinamide este mai tolerata decat vitamina A si nu este fotosensibilizanta ), anti-iritantii sunt foarte utili mai ales in combinatie cu ingredientele active care sunt foarte benefice pentru tenul nostru ( ex : vitamina c, ceaiul verde, aloe, alantoina etc. ) si ingrediente reparatoare care tin celulele unite si ajuta pielea sa nu ajunga uscata si cu un aspect nesanatos/obosit/tern ( ulei de jojoba, acid hialuronic, glicerina, ceramide, aminoacizi etc. )

Poti sa iti faci si singura acasa un mixt de uleiuri daca tenul tau le tolereaza.

Uleiuri care contin antioxidanti : argan, avocado, masline, palmier, rodie, migdale dulci, germeni de grau ( are o cantitate mare de vitamina e ), macese, seminte de merisor, samburi de strugure etc.

Uleiuri care contin ingrediente de tip cell communicating : limba mielului ( se gaseste sub denumirea de Borago ), cocaze negre, luminita serii si canepa. Cea mai mare concentratie o are Borago, urmat de uleiul de coacaze negre si tot asa.

Uleiuri care contin anti-iritanti : coacaze negre, borago, in, luminita serii, seminte de bumbac, porumb, nuci de macadamia, boabe de soia, sofranel etc.

Daca ai tenul gras sau preferi uleiurile uscate poti sa folosesti uleiurile cu o concentratie a acidului oleic mai scazuta, printre acestea se numara uleiul de : jojoba, borago, coacaze negre, luminita serii, seminte de bumbac, seminte de merisor, germeni de grau, in, samburi de strugure, macese etc

Seara poti sa amesteci crema hidratanta cu un mixt de ulei, eu mai o amestec cu uleiul de migdale si tenul e mult mai luminos. Poti sa pui intr-o sticluta de 10-30 ml mai multe uleiuri ( de preferat si o cantitate de ulei de germeni de grau pentru ca pastreaza mai bine uleiurile, este un conservant natural datorita concentratiei mari de vitamina E ), iar pe restul sa le pastrezi la frigider ca sa nu rancezeasca.

Mie imi place crema Bioderma Sensibio Light, este hidranta si se absoarbe in cateva minute de la aplicare. Cred ca o folosesc de cel putin 4 ani. laughing

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu se intampla nimic, doar ca cremele anti-aging au efect de scurta durata. Sunt unele speciale pentru ten tanar (sub 30 de ani), care iti vor fi utile vreo 3-4 ani, dupa care imbatranirea tenului va continua si nu vei mai putea face nimic. Cel mult sa le folosesti pe toate si pe la 30 de ani sa termini si eficacitatea cremei de peste 60 de ani.
Trebuie insa sa stii ca ele doar vor incetini imbatranirea tenului, trebuie insa sa le asociezi cu masuri sustinute de evitare (alimentatie lipsita de chimicale, bogata in fructe si legume de sezon, din piata, consumul a minim 2, 5 litri de apa pe zi, evitarea expunerii indelungate la soare, la solar sau la ecrane de tip telefon, calculator, tableta, evitarea fumului de tigata si a poluarii, folosirea cat mai redusa a machiajului si inceperea cat mai tarziu a acestuia - dupa 35 de ani ar fi optim, precum si folosirea de produse corect alese tipului de ten si varstei, din gamele de buna calitate).

| Violleta2022 a răspuns:

Da, creme folosite la varste foarte fragede, imbatranesc fata de 2-3 ori mai rapid decat natural.
Ma indoiesc ca ai riduri la 16 ani, sunt doar cutele ochilor tai, total normale la o fata atat de tanara.
Oirucm, te-as sfatuii sa nu pui farduri pe fata de la varsta asta, pentru ca si alea sunt cele care te rideaza rapid (fardurile si fondul de ten)

Poti folosii pentru hidratarea fetei si a pielii: ulei organic de nuca de cocos. Nu are efecte secundare, nu contine parabeni sau alte chimicale, fiind organic/natural, este absorbit integral de piele si este foarte sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

8 ore de somn minim, simplu.

| kiri11 a răspuns:

Hmm, ridurile sunt niste nenorocite. Aceeasi problema o am, insa eu folosesc produsul Perle Bleue si sunt foarte multumita happy

| AnaZl01 explică (pentru kiri11):

Si se vad rezultate? Au disparut liniile fine de sub ochi?

| kiri11 a răspuns:

Pentru mine cel putin cu acest produs au disparut destul de multe riduri, daca pentru mine era intrebarea. Pot lauda produsul. happy

| Moon1997 a răspuns:

Incearca sa fii tu sa nu te ascunzi de lucruri minore si sa iti complici mintea..cu cat tr gandesti mai mult si incerci sa repari asa zisa problema faci mai mult rau si cheltui si bani..incearca sa fii normala si o sa vezi te vei obisnuii si nu vei avea probleme te pup :*