| VladuT1337 a întrebat:

Salut TPU! Sunt baiat si pana acum mi-am cam neglijat fata sa zic asa, m-am spalat pe fata doar cu apa, inainte foloseam sapun din prostie dar de un an doar apa normala. Am un ten nici chiar cel mai gras, dar ma trezesc cu el uleios pe frunte cel mai mult, vreau sa-mi cumpar 2 produse macar pentru skincare. Prima data am citit ca am nevoie de un gel de curatare, m-am uitat cele mai cumparate sunt CeraVe dar nu stiu care dintre ele, unul pentru ten normal-gras, sau gel de curatare CeraVe pentru ten gras cu tendinta acneica, mai am cateva cosuri si puncte negre dar nu sunt plin si sunt nelamurit. Al doilea lucru cred o crema hidratanta aici cred ca o sa fie mai usor sa aleg daca puteti sa-mi recomandati ceva oricum. Multumesc!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Problema este la organismul tău, nu la față.
https://www.tpu.ro/......t-flotari/

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai nevoie de produse skincare, ca nu ai de ce sa inlocuiesti sapunul si apa calda, cu produse chimice.
Este recomandat sa ai dus zilnic cu apa calda si sapun (sau de 2 ori pe zi vara), ca sa elimini toata transpiratia, praful, impuritatile, care se aseaza in porii pielii.

La fel se impune si intertinerea fetei: obligatoriu seara cand intri in casa sa-ti speli fata cu apa calda si sapun, ca sa elimini tot praful si impuritatile de pe strada, care au intrat in porii pielii si care ii pot infunda, formand punctele negre si daca nici atunci nu sunt curatate se infecteaza si asa apar bubele/ cosurile pe fata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La cosmeticiană.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din ce spui cred ca ai ten mixt, nu ten gras.Deci ai grija ce alegi, fiindca de exemplu produsele pentru ten gras tind sa usuce tenul si sa trateze alte probleme pe care tu nu le ai.

O crema hidratanta buna este asta.https://www.honey-land.net/......va-2010881
Ajunge destul de mult, fiindca e suficient sa iei doar cat o unghie si sa intinzi pe toata fata.

| dullcat a răspuns:

Contrar a ce spune cineva mai sus, sapunurile sunt de evitat deoarece majoritatea contin Sodium Laureth Sulfate, un surfactant(rolul de a face spuma) foarte puternic care usuca pielea. Daca vrei sa folosesti sapun, trebuie sa cumperi unul cu rol de hidratare si limpezire, nu orice prostie la 3 lei (Dove, Fa etc).Iti recomand sa cauti sapun artizanal.

| dullcat a răspuns:

Poti sa urmaresti videoclipul asta daca esti confuz in ce priveste tipul tau de ten, plus ce produse trebuie pentru fiecare.
https://youtu.be/9VrTA4mxkrU