| Ioana_Lavinia_Gotcu_David_1996 a întrebat:

m-am vopsit marti la un salon din Bucuresti, si dupa ce m-a decolorat si a dat seama ca nu mai are nuanta respectiva si m-a facut cu alta nuanta, nu stiu ce a combinat, si mi-a spus ca oricum vin joi dupa ce da comanda de vopsele sa ma faca cu nuanta pe care am vrut de la inceput pe gratis. Ok, marti am platit vreo 380 si joi dupa ce m-a facut a doua oara in conditiile in care mi-a spus ca ma face gratuit deorece a fost greseala lui mi-a spus ca trebuie sa mai platesc 150 lei. Le am spus ca mi e mi s-a spus altceva, deorece mi-a gresit nuanta iar tipa de la care incaseaza banii l a intrebat pe tip daca mi-a gresit prima data nuanta si a mintit spunand ca nu si ca doar am venit pa un retus in care el mi-a spus ca doar manopera nu o plătesc. Si "i am spus ca daca era asa credeai ca mai veneam azi?"
Asta de la casa ca trebuie sa platesc si i am spus ca nu am bani si prostia mea a fost ca mi-a cerut buletinul pentru o copie si eu l am dat. A ramas sa le duc banii. Si nu stiu cum sa procedez toata treaba asta s-a intamplat ieri, iar eu as vrea maine cand e tipul care m-a facut de tura sa ma duc cu tata si sa vedem ce rezolvăm... si pe langa asta marti nu a primit bon fiscal si nu mi am dat seama iar acum de ceva ar fi cuvantul lui importriva cuvantului meu. Vreau o parere...

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vopseaua oricum trebuie platita, chiar n-ai ce face in situatia asta. Da, nu s-a exprimat corect ( mai mult sau mai putin intentionat - poate el a considerat ca ai inteles ca se refera doar la manopera, n-are cum sa plateasca el produsele ) dar tu ai fost de acord sa ti se aplice o nuanta de vopsea care nu era cea ceruta de tine ( alegerea ta! ), puteai sa pleci doar cu decolorarea si sa revi ca sa ti se aplice nuanta ceruta. Mi se pare ca a facut asta in interesul lui, ca sa scoata mai multi bani, orice stilist care se respecta nu repeta procedura de vopsire intr-un interval atat de scurt - mai ales dupa o decolorare. Iti putea recomanda un nuantator daca nuanta obtinuta in urma decolorarii nu era purtabila.

N-ai ce face, trebuie sa platesti.