| OMomOMoM a întrebat:

Buna, ma spăl pe cap odata la 3-4 zile de 2 ori, faze e ca după ce m-am spălat tot rămâne un pic de matreata.Am folosit Head&Showers, acum folosesc Gerovital, îmi puteți recomanda un șampon de la care sa nu mai rămâne mătreața și depa ce ma spăl sau asa e normal?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ulei de cocos exttravirgin pus pe scalp, masat câteva minute apoi lăsat cam o oră după care te speli pe cap DE 2 ORI OBLIGATORIU CU ȘAMPON că altfel riști să rămână păru uleios, am pățit

| szmotovio a răspuns:

Iti recomand ulei inainte de a te spala pe cap.
De masline, cocos, musetel.eu astea le folosesc alternativ aproape inainte de fiecare spalare. apoi sampon.eu acum folosesc pantene sau cien.tot asa le alternez.
vei avea un par sanatos si vei scapa de matreata.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Matreata nu tine doar de sampon, e si treaba de alimentatie si mai multe. In alta ordine de idei, vezi ca Favisan au niste sampoane antimatreata excelente. https://www.favisan.ro/catalog.php?detalii=370

| zurick a răspuns:

Eu am scăpat de mătreață folosind Clear pentru bărbați.

| WhiteLife a răspuns:

Matreata e provocata de o ciuperca (Malassezia) si ai nevoie de un sampon cu substanta activa farmaceutic, cum sunt cele din gama Vichy Dercos. Personal am folosit si n-am mai avut probleme.

| CORONAVIRUS a răspuns:

Cumpara șampon de la Sabio, este o firma românească de calitate și clătește -te cu oțet cu apa, după spălare. Îți mai reduce din măreață.

| Sjajajajdu a răspuns:

Buna
Exact aceaasi problema am avut o si eu acum 2 zile..eu facusem si cojite foarte urate..acum am un par moale, stralucitor si fara pic de matreaza
Bate 2 galbenusuri..sau cate vrei, depinde de lungimea parului ( ca sa-ti ajunga) peste care pui zeama de lamaie
Pui peste tot parul..de la ragacina la varf, pui ceva pe cap..si astepti in jur de 30-40 min. e foarte scarbos sa stii, o sa ti se intareasca parul.dar merita
Dupa ce clatesti parul bine bine torni putin otet de mere sau otet simplu cu putina apa..si gata
Apoi treci la sampon si balsam
Te asigur ca merge..parul nu se mai incurca, creste mai repede, e stralucitor, moale si se ingrasa foarte greu
Incearca si vei vedea. pupiici

| Tsuki04 a răspuns:

Dubla samponare intotdeauna si scapi de probleme, asta daca e doar matreata si nu dermatita, in caz de dermatita un dermatolog iar daca nu sunt posibilitati poti incerca Squanorm de la Ducray.
Pupici!