| clementine667 a întrebat:

Mi-am facut de curand un tatuaj, iar artistul care s-a ocupat de el mi-a spus sa nu il dau cu Bepanthen, iar aproximativ după o săptămână pot pune ulei de cocos, pentru că el încurajează vindecarea naturală. Am observat că e coajă făcută, am pus un pic de ulei de cocos. Eu mai am două tatuaje făcute de un alt artist, dar pentru ele foloseam Bepanthen constant. Acum sincer nu știu dacă să pun Bepanthen sau nu... Mai este cineva al cărui tatuaj s-a vindecat bine fără Bepanthen?

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tatuajele sunt o mare prostie si o sursă de infectie, plus ca o fată arată oribil tatuată precum țiganii.

| Furnicuta000 a răspuns:

E buna orice crema care are Cica in fata (de ex Cicaplast), as zice ca mai buna decat Bepanthen.

| zilog a răspuns (pentru Furnicuta000):

știu este o iritație dar eu nu aș da cu creme pentru că pielea ca să se repare are nevoie in primul tând să respire!
m-aș gândi mai degrabă la un spray care pe mine ma mai reparat din când în când
bioxid teracot spray arsuri

https://www.google.com/......ps?/search

| zilog a răspuns:

Nu am timp să îți țin teorie. Dar vreau sa îti spun așa o idee de ce nu este bine sa ai tatuaje in viată din punctul meu de vedere:

O discuție imaginara doar câteva exemple:
Să zicem că sunt un singur asistnt medical pe o salvare afara plouă ninge cu norii si zăpada intr-o ceață cumplită a picat un fulger pe mașina în care te afli tu o femeie insărcinată un șofer și un băiat de 20 ani. Am o singura mască de oxigen ghici cui o sa o pun dacă pe tine te văd că ai tatuaje pe tine!?

Să zicem că sunt un militian si vreau sa aleg dintr-o mulțime de posibili suspecți infractori pe cineva pe care să dau vina că el a facut o faptă de care eu vreau să scap ca să pot să plec și eu acasă gici de cine m-aș lua prima data sau pe cine aș da vina!?

Să zicem că sunt un profesor la liceu școală facutate și ție si la mai mulți colegi ai tăi le trebuie nota 6 ca să treacă clasa dar directorul mi-a impus să las intenționat 1 repetent pentru că generatia urmatoare care vine dupa tine mai are nevoie exact de un elev pentru a se putea constitui clasa
altfel făra acel elev nu are cum sa se mai țină clasa care vine dupa tine
pentru ca nu au numarul minim de elevi asa ca sunt constrâns să aleg pe cineva pe car etrebuie sa las repetent pentru că sunt obligat de director ca să aiba cum sa facă o clasă
ghici pe cine aș lăsa repetent dacă tot aș avea de unde să aleg?

Să zicem că sunt pompier si văd că o mașină este gata să explodeze cadă în râpă si aș putea salva o singura persoană si am vazut ca ai tatuaj

să zicem că mai multi oameni au fost impuscati pe front sau in urma unui cutremur au piardut sânge eu sunt voluntar la crucea rosie pe frontul de lupta printre gloante si am doar 2 litri de sânge si au nevoie zeci de oameni de acel sânge
si vad ca tu ai tatuaj

sa zicem ca eu sunt un patron si vin 40 de oameni la interviu si vad ca tu ai tatuaj

sa zicem ca sunt un nebun nenorocit de la o vama foarte comunista si trebuie sa fiu rau rau de tot cu toti oamenii care vor sa treaca vama in tara mea ca sa le arat că mai există comunism
si as fi pus de sefii mei sa pun 2 soldati sa stea cu mitraliera inspre capul tuturor celor ce vor sa intre in tara mea
si sa stea in genunchi in pielea goală cât timp le controlează bagajele
si vad ca ai tatuaj
Dar as putea să mai las așa ne controlati că eu de fapt sunt un om bun cate 10 turisti pe zi sa treaca fara sa ii mai pun sa se dezbrace si sa stea in genunci iarna până când văd că le sar mâinile si au mișcări spastice datorită frigului si statului ne mișcați pe genunchi
pe cine crezi că aș lăsa să treacă ne controlat
si pe cine as vea sa il invat o lectie ca sa nu imi invete si oamenii din tara mea sa faca si cetatenii tarii mele tatuaje

Sa zicem ca dupa un cutremur eu am ceva mancare si as putea sa dau la cativa oameni
dar ar fi sute de oameni ce ar vrea mancare si apa
iar eu as avea pentru câțiva si te-as vedea pe tine cu tatuaj crezi că țî-aș da?

| nooneishereboo a răspuns (pentru zilog):

Să zicem că nu ar mai exista oameni ca tine pe planeta, lumea ar fi puțin mai frumoasă fără cei ca tine.
Dacă femeia asta vrea să își acopere corpul cu tatuaje, este DECIZIA ei, viața ei, corpul ei, nu a ta și a mentalității tale de 0 lei.

| zilog a răspuns (pentru nooneishereboo):

EU PERSONAL NU AM NIMIC CU EA DOAR CĂ VREAU SĂ II SPUN PĂREREA MEA CĂ EXISTĂ OAMENI CARE ÎNCĂ MAI AU O GÂNDIRE COMUNISTĂ ȘÎ POATE SĂ SUFERE NE DREPTĂȚI.
Corect dar oamenii ășția ca mine s-ar putea să fie mulți și peste tot, la acordarea unei vize când vrei să întri intr-o țară, la controlul vamal, la acordarea primului ajutor pe front, când ceri ajutoare din partea statului că ai copii și nu mai faci față cu cheltuielile față de câț câșțigi, la transfuzii sanguine, la dializă, la interviuri angajati să selecteze oamenii pe care îi primește să se angajeze la job-ul respectiv, la contabilitate când aleg cui să dea un salariu mai mare la resurse umane, la normarea muncii, la CTC-ul la o fabrică de confecții și dacă produsele altora le mai lasă să treacă șî cu defecte pe ale celor cu tatuaje. examinatori, profesori, directori, controlori pe tren pe autobuz, în armată, în servicii când te crezi interesant si ai vrea să te angajezi iti spun că ai cicatrici tatuaje, preoți, popi, pastori, dascăli, gropari, sau la pizza si data viitoare știu că duc pizza la aia sau ala care are tatuaje asa că. Colegi la școală, Sau chiar părintii prietenilor, sau părinții viitorului soț, mamă bunicii viitorului soț iubit logotnic, putem lucara in service-ul auto unde ai venit cu masina, sau la un service pentru laptop-uri sau de recuperari de date, ai rămas cu mașina în pană intr-o pustietate și din 20 in 20 ore trece câte o masină în genral nu opresc ai dori apa mancare si benzină sau măcar să te care până la civilizație, Sau sunt milițian și vorbesc în general doar limba Rusă și aș ști și puțină moldovenească au făcut unii un accident pe ghiață ai sunat la miliție ăia sunt morți ghici pe cine dau vina dacă văd tatuaj.
Sau din loc in loc in unele țări acolo unde nu există spitale si dispensare sau puncte de prim ajutor sunt lăsate din 70 în 70 de Km câte o salvare care ține loc de spital, Eu sunt un rus si noaptea beau la salvarea mea vii cu o măsea umflata cu abces si puroi care te doare rau de tot când te văd că ai tatuaj crezi că nu o să consider că ai putea să dai acest exemplu negativ populației din țara mea ceea ce m-ar face să fac caterincă câteva ore înainte să îțî fac ceva.
sau sunt nazist polițist intr-o țară nazistă și te văd cu numere de românia de îmatriculare la mașină te opresc pentru că sunt foarte xenofob și te caut vai am găsit pliculețul cu prafuri si legislația din țara mea spune că există pedeapsa cu moartea pentru traficanții de droguri si vrăjitorie ghici ce o să iasă la analize?
Sunt multe lucruri și situații în viață în care oameni care au gândirea formatata la fel ca și a mea ar putea să te incurce.
de exemplu să zicem că lucrez la garda finaciară sau anaf si din intamplare am ajuns sa controlez restaurantul tau si vad ca ai tatuaje si belciuge in nas atunci crezi că o să mai am milă chiar dacă până atunci aveam ideea să te las în pace?
sau sa zicem ca lucrez la opc si fabrica ta magazinul are o reclamatie eu as putea sa aleg sa o musamalizez sau sa ma iau d etine cand te vad cu tatuaj ghici ce o sa aleg sa fac!?
sau sa zicem ca lucrez la un amanet ghici cate carate are aurul pe care l-ai adus la amanet!? sigur ti-as spune ca are mai putine grame si carate de cat are in realitate pentru ca ai tatuaj si in mintea si cultura mea oamenii care au tatuaje nu o sa se duca ei sa faca spume pentru ca bunica mea mi-a spus ca oamenii cu tatuaje au nevoie de bani pentru droguri chiar daca nu este asa in realitate si omul are nevoie de bani pentru paine, doar ca asa este cultura bunicilor mei care mi-au spus despre oamenii cu tatuaje ca sunt in general puscariasi criminali si acum oricat as vea eu sa te consider om si sa plec de la prezunctia de nevinovatie vine acest bagaj cultural si traditional care parcă îmi suflă în urechi că sigur ai făcut pușcărie chiar dacă tu nu ai făcut pușcărie.
Sau dacă eu sunt unul angajat la miliție intr-o țară unde se dă bătaie la arest te-am prins cu numere de imatriculare de România la mașină pentru că in concepția mea toți românii sunt la fel
si zic hai să nu te bat dar când te văd că mai ai si tatuaje si tu esti la arest la mine este lucrul care gata imi șterge urma de omenie din mine și spun gata e român are tatuaje este conform formularului si exemplului din școala mea adică este exact conform șăblonului din exemplele că așa nu.

CEEA CE AM SPUS MAI SUS ESTE DOAR O PĂRERE PERSONALĂ care nu are nici o legătură cu realitatea
poate fi considerat pamflet!

| Juliapasavento a răspuns (pentru zilog):

Sa mor dacă va înțeleg cu gândirea asta învechită...e corpul ei, face ce vrea ea, a pus o întrebare sa o ajutam nu sa o criticam

| Robert45481 a răspuns (pentru zilog):

Ai o mentalitate proastă prietene şi cei ca tine nu ajung patroni şi ce îți mai imaginezi tu

| zilog a răspuns:

Ibuprofenul algocalminul aspirina paracetamolul ketonalul sunt ATI INFLAMATOARE
adică fac ca organismul tău să nu se inflameze locul
scad posibilitatea de a face soc anafilactic reactii adverse si de a face temperatura
eu te-as fi pus sa iei si ceva argint coloidal ionic pe post de antibiotic 17 mililitri din ora in ora pentru ca sa ajunga in toate moleculele si celulele corpului ca sa nu se infecteze
sa nu se facă puroi
pentru ca se știe din cele mai vechi timpuri ca argintul omoara este un puternic antimicrobian anti bacterian si ca omoara virusii si unii paraziti
asa ca tu trebuie sa te gandesti ca si cand nau ai mai avea piele pe locul respectiv
acum mai conteaza si cati centimetri patrati are suprafata afectata
ai putea sa o tratezi la fel ca si cand ar fi o arsura
adica sa respecti aceleasi reguli de igienă ca și când te-ai fi ars in locul acela.

Nu lua ibuprofen pe stomacul gol că nu e bine!
mănâncă ceva consistent înainte!

| Dandinelle a răspuns:

Și eu când le-am făcut le-am dat cu Bepanthen. Trebuie sa stea puțin hidratate și de aia ar trebui sa dai cu ceva fie crema sau uleiuri recomandate de tatuator. Ai grija doar ca zona sa fie curată că riști să se infecteze si sa nu te scarpini

| CtBogdan a răspuns:

De curiozitate... ce tatuaje ai?

| Juliapasavento a răspuns:

Dă liniștită cu Bepanthen, nu are nimic dacă dai...din contra chiar ajută. Eu când mi am făcut am dat 2 săptămâni sa fiu sigura ca se trece calumea. Sper sa îți treacă.