| anonim_4396 a întrebat:

Am şi eu o întrebare ( în special pentru oamenii care au tatuaje )
Eu m-am tatuat pe braţ. Tattoo artistul mi-a zis că trebuie să stau trei săptămâni până ce tatuajul este complet vindecat ( să mă feresc de praf, cu cremă Bepanthen, fără solar, sport, bla bla bla ). Azi am făcut două săptămâni, de când sunt tatuat. Nu am avut nici cea mai mică problemă până în momentul de faţă (am respectat tot ce a zis). Vreau să ştiu cu adevărat dacă chiar trebuie să mai stau încă o săptămână. Am impresia că a zis asta mai mult pentru siguranţa lui. Eu m-am refăcut foarte repede ( am rezistat fără probleme în timpul tatuajului ). La voi cum a fost? Chiar aţi stat exact cât a spus tattoo artistul vostru? Aţi făcut şi alte excepţii?
Dau fundă celui mai bun răspuns.

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Pentru ce sa risti pentru inca o saptamana daca tot ai asteptat atat? Este bine sa respecti indicatiile lui ciar daca tu consideri ca este vindecat. Daca se infecteaza ce o sa faci? O sa regreti ca nu ai asteptat. Trebuie sa faca o cojita si sa te manance, atunci incepe sa se vindece.

| Aztecul a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Salut.
La patru zile după ce mi-am făcut tatuajul a început să mă mănânce şi să mi se exfolieze pielea şi a mai continuat aşa încă trei zile. În rest nu mi s-a mai întâmplat absolut nimic.
Mai trebuie cumva să mi se exfolieze pielea?

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Aztecul):

Din cate stiu nu, sau cel putin la mine nu imi amintesc de vreo exfoliere.

4 răspunsuri:
| THTattoo a răspuns:

Salut. Perioada in care tatuajul trebuie ingrijit
cel mai bine este in primele doua saptamani(aproximativ).El trebuie ferit de soare pe cat de mult posibil in primul an(structura pielii inca sufera modificari in primul an, chiar daca la suprafata pare vindecat) si dupa mereu cand te expui la soare. Soarele este cel mai mare "dusman " al tatuajului, daca vrei sa pastrezi culorile cat mai bine in timp il dai cu crema cu factor mare de protectie de cate ori stai la plaja sau multe ore in soare.
Eu sunt tatuator.
https://www.tatuajbucuresti.ro

| Aztecul a răspuns (pentru THTattoo):

Mulţumesc de informaţii!
Aşa o să fac. Apropo, dacă vreau să-mi fac o gaură în ureche mai trebuie o perioadă să mă feresc de soare, praf, apă sau altceva?