| anonim_4396 a întrebat:

Niciodata nu sunt multumita de calcaiele mele. le dau cu scrub, le fac cu piatra ponce zilnic si tot sunt urate. nu sunt prea uscate... pielea e groasa para...voi ce faceti sa aveti calcaie ingrijite?

Răspuns Câştigător
| Kasia a răspuns:

Buna!:*
Eu le fac cu piatra ponce la fel ca si tine, zilnic la dus.Incerc sa nu folosesc apa foarte fierbinte(in primul rand pentru ca e vara si m-as sufoca si in al doilea rand pentru ca aceasta usuca pielea foarte tare.)
Apoi o data la doua zile le fac scrub.Din zat de cafea sau zahar brun...depinde ce imi cade in mana.Fac asta dupa ce le-am tinut 10-20 minute in apa calduta cu zeama de lamaie.
Iarna le dadeam in fiecare seara cu unt de corp/ulei de masline sau de ce mai gaseam prin casa hidratant apoi imi puneam sostete calduroase si dormeam asa.(acum e exclus, mor de cald) insa poti incerca untul de corp/uleiul de masline. Daca vrei sa-ti cumperi o crema speciala pentru picioare ar fi si mai bine insa nu lua nimic Avon/Oriflame ca nu-s bune de nimic. Aveam mai demult o crema Elmiplant care a fost ieftina(pana in 10 lei) insa hidrata foarte bine si mirosea foarte frumos. Poti sa te dai din cand in cand si cu o crema de galbenele.
Poti incerca(daca nu ai facut-o pana acum) sa le faci o masca.Da...masca pentru calcaie.Am auzit acum ceva vreme si am testat o masca naturala cu banana.Trebuie doar sa o pisezi si sa stai cu ea 10 minute.(repeta asta saptamanal).
Un alt sfat ar fi sa alternezi apa calda cu cea rece(la dus) asta pentru ca activeaza circulatia sangelui insa nu stiu cat de bine functioneaza. Oricum, nu pierzi nimic daca incerci.
Sper ca te-am ajutat.:*

7 răspunsuri:
| grab a răspuns:

Pai nu folosesti si tu o crema ceva?

| CorneliaC a răspuns:

In perioada de vara, mergi mai des la mare, acolo ti le cureti bine

| anonim_4396 explică (pentru CorneliaC):

Asa e

| Denisa2105 a răspuns:

Bine ar fi sa incerci sa mergi mai mult pe la piscina mare... sa folosesti o crema impreuna cu o piatra abraziva si o pila de calcaie crede-ma o sa functioneze... Funda?

| anonim_4396 explică (pentru Denisa2105):

Multumesc de sfat. merg la piscina...de 2-3 ori pe saptamana

| Myrabella_Miry_1995 a răspuns:

Daca mergi la mare, e mai rau apa sarata si nisipu iti usuca mai rau calcaiele...