| Crs a întrebat:

Nu stiu ce mai pot face deoarece am un par foarte dificil... Ca sa mi se aseze cum doresc eu, ar insemna sa fac baie in fiecare zi. in vacanta era usor, faceam baie zilnic pe cap si totul era ok... dar acum ca a inceput scoala nu am timp in fiecare dimineata sa fac baie pe cap, mai ales ca sunt si de dimineata la scoala... sad. si nu stiu ce sa ii mai fac; A 2-a zi dupa ce fac baie pe cap, ma trezesc cu un par cu un aspect murdar, fara volum; oricum mi l-as aranja, cret(mi-l dau cu spuma sa stea mai bine), indreptat cu placa, lasat normal fara placa, fara spuma, prins, lasat liber, oricum l-as face a 2-a zi nu mai sta deloc bine... cum pot sa scap de aspectul asta de par nearanjat?sad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa-ti dau cateva sugestii pentru a-i da un plus de volum:

-cand il usuci, stai aplecata, cu capul in jos si usuca-l de la radacina spre varf

-mai poti, noaptea sau cand stai in casa, sa-l prinzi intr-o coada pe varful capului, o sa para un pic...mai voluminos

-indiferent ce tip de par ai, masajul in timpul samponarii e benefic; maseaza-ti scalpul timp de 3-5 minute, circular, cu buricele degetelor

-ti se unge prea repede, in rpimul rand din cauza ca-l speli prea des si in al doilea rand, vezi ca apa cu care il speli sa nu fie calda tare, mai calda de 37 de grade

-la urma, dupa ce-l clatesti, vezi ca ultimul jet de apa sa fie rece, cat de rece suporti

-foloseste un balsam si sampon pentru volum, de la wash and go sau l'oreal

-nu strica nici o masca regeneranta, de exemplu de la Londa

-periodic, o masca din ulei de masline, aplicata pe par.stai asa, cu masca, aprox 1 ora 30 minute, acopera-ti capul cu un prosop ud. apoi clateste bine.

-pentru stralucire, poti folosesti alta masca din galbenus de ou, batut, sau un pahar de bere/apa minerala aplicate pe par, dupa ultima clatire

-dar nu toate odata.pe rand, vezi care iti face bine si continui pe urma tratamentul

4 răspunsuri:
| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Cel mai bine este sa ne ingrijim parul cu produse naturale care sa il faca puternic si stralucitor.

Daca aveti parul gras nu este bine sa il spalati foarte des, pentru ca spalarea frecventa stimuleaza si mai mult activitatea glandelor sebacee. Astfel ca, in loc sa obtinem un par curat, el se va ingrasa si mai des si vom ajunge sa il spalam zilnic.

Este indicat sa il spalati o data pe saptamana, iar apa nu trebuie sa fie niciodata fierbinte (caci si aceasta va stimula activitatea glandelor sebacee), ci va fi calduta.

Foarte utila este aplicarea unui sampon produs in casa din galbenus de ou si rom sau suc de lamaie, iar clatirea se va face cu apa combinata cu suc de lamaie sau cu o lingura de otet natural.

Daca aveti parul uscat, acesta trebuia spalat si mai rar. Sunt specialisti care recomanda spalarea parului uscat la 2 sau chiar 3 saptamani. Sampoanele, in acest caz, e bine sa contina lanolina.

Puteti aplica apoi un galbenus de ou amestecat cu 2 picaturi de ulei de masline, porumb sau ricin si 1-2 picaturi de zeama de lamaie.

In cazul in care va doriti un luciu special (si este si indicat, intrucat parul uscat este, de regula, tern, lipsit de stralucire), adaugati un decoct, care este gata in 10 minute, din 2 lingurite de cimbru.

Din cand in cand...

| Mony a răspuns:

Incearca ceva balsam de parhappy
sau alte produse de la farmacie

| alessyca a răspuns:

Iti recomand sampoanele de la wella happy

| biank98 a răspuns:

Incearca cu niste produse speciale de la farmacii si magazine.