| PapusaDePandispan a întrebat:

Oare ma ingras daca mananc Lapte cu cereale seara tarziu...nu stiu ce sa fac pentru ca eu mananc mult seara..deoarece nu mananc toata ziua! mersi! Dau funda.:X:X:X

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pana acum te-a ingrasat? Ce spui tu dpeinde de mai multi factori : metabolismul tau, activitatea fizica, varsta, ce mananci in rest, etc.

Ca o regula generala, daca nr. de calorii consumate este mai mic decat numarul de calorii arse NU te ingrasi.

1 răspuns:
| ramona1989 a răspuns:

Cerealele cu lapte îngraşă, nu slăbesc, pentru că asocierea dintre glutenul din cereale şi lapte nu este tocmai potrivită, mai ales dacă se face un obicei din a consuma acest aliment. Proteinele (lapte – n.r.) asociate cu carbohidraţi (cereale, gluten) cu asimilare lentă îngraşă, este o regulă din nutriţie. În plus, laptele, ca şi fructele, e bine să le consumăm separat.