| LoveMusic14 a întrebat:

Eu toată ziua mănânc lapte cu cereale adica si de dimineața si la prânz deoarece de asta imi este pofta si cam asta pot sa imi pregătesc rapid. Problema este ca nu stiu daca imi afectează in vreun fel sănătatea sau daca te îngrășa. Voi ce părere aveți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O dieta sanatoasa trebuie sa fie diversificata, nu stiu cum poti manca doar cereale zilnic

| K0sti a răspuns:

Cele mai frecvente greseli? Incepem cu o portie sanatoasa de cereale cu lapte dimineata. O combinatie promovata de 25 de ani.

Antonela Burlacu, medic primar endocrinolog: "Adica e bun laptele cu cereale ca gust, dar pentru aportul de calciu lactatul trebuie consumat singur."

Fitatii sunt substante formate prin combinarea acidului fitic din cereale cu diverse minerale, in special calciul. Amestec ce impiedica insa absorbtia calciului din lapte la nivel intestinal. Lactatele se beau, asadar, simple!

| 187VLAD a răspuns:

Majoritatea cerealelor conţin o grămadă de zahar, puţine sunt excepţiile, citeşte prospectul

| NarcisFratila a răspuns:

Mic sfat. Nu mai manca asta, au o gramada de grasimi si te poti ingrasa mai rapid decat le pregatesti tuwinking
Te sfatuiesc sa mananci dimineata o omleta, chiar daca dureaza cu 5 min. mai mult, mare lucru sa iti bati 2 oua si sa le pui intr-o tigae...
Dupa-amiaza poti manca la scoala o punga te pufuleti, pentru ca ei nu se depun, si seara, mamaliga cu lapte happy
E super sanatos, in week-enduri, pufuletii ii poti inlocui cu piure sau piept de pui la gratar cu o salata, dar niciodata amandoua impreuna pentru ca au aceleasi valori nutritive si poti sa te ingrasi. Pup, sper ca te-am ajutat!