| mentholinks a întrebat:

Am si eu o problema. Cum ma pot abtine de la a mai manca dupamiaza, seara? Am observat ca mi-a crescut burta prea tare si trebuie sa slabesc.

6 răspunsuri:
| DenisaNicoletaG a răspuns:

Cica ar trebui sa avem 3 mese pe zi. Mananca si dimineata, si dupa-amiaza si seara, dar mananca cantitati mici. Daca poti mananca des si putin. De preferat sa nu mai mananci dupa ora 18:00, 19:00. Mananca multe fructe si legume. De exemplu acum, pe perioada asta, poti manca multe clementine/mandarine, sunt foarte sanatoase. Si nu in ultimul rand, nu uita de miscare, cat mai multa, cu atat mai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexAlxAlex a răspuns:

Aceeasi problema am avut si eu, m-am ingrasat deoarece mancam seara, iar cineva mi-a spus, sa beau multa apa sau ceai, si asa fac, si nu imi mai este foame seara, sper ca te-am ajutat.

| Andreiusss a răspuns:

Fa ceva care sa te tina ocupat cam toata ziua, pur si simplu incearca sa uiti de mancare..Asta fac si eu happy

| Unicornlover7 a răspuns:

S-au facut niste studii care aratau ca de fapt, de multe ori cand simtim senzatia de foame, ar trebui numai sa bem apa, ca e de fapt sete. Ei bine, poti face si tu asa, daca simti ca seara ti-e foame, bea apa si nu iti va mai fi. Sau mananca un fruct ceva. Eu stiu o chestie din copilarie, cand ti-e foame, niciodata sa nu mananci pana cand simti ca nu mai poti. Mananca incet pentru ca senzatia de satietate vine repede, si mereu sa te opresti cand simti ca mai poti manca putin...atunci bea un pahar de apa si esti bine laughing daca faci ultima chestie, nu mai e nevoie sa te abtii seara, daca mananci putin. sper ca te-am ajutat

| lexusen3 a răspuns:

Pur si simplu, nu mai manca, sau umple-ti burta de apa si asa iti trece pofta de foame. Daca vezi ca burta ta s-a umflat fara niciun motiv gen grasime, du-te la doctor, poate fi un reflux gastro-esofagian.