| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara.
Dati-mi si mie cateva sfaturi pentru par. Mi se ingrasa foarte repede (in doua-trei zile, parca as avea ulei in cap) si m-am cam saturat sa ma spal pe cap atat de des. Ce sa fac sa nu mi se mai ingrase asa? Momentan, folosesc un sampon de la L`Oreal anti-incretire. Sa fie asta cauza? Am mai folosit si altele pentru par gras, nu m-au prea ajutat. Si nu vreau ceva de pe Internet, am cautat si eu, vreau ceva din experienta voastra.
Apoi, tot legat de par, il am ondulat si ma cam deranjeaza, nu imi place, imi strica tunsoarea si arat caraghios daca mi se onduleaza bretonul. Folosesc placa destul de des si stiu ca acest lucru este nesanatos pentru parul meu. Asadar, in afara de placa, fixativ, gel(daca e posibil), cum sa fac sa stea drept mai mult timp?
Multumesc.

9 răspunsuri:
| deea_7942 a răspuns:

Incearca sa te samponezi de 3 ori cand te speli, se va degresa mai bine!

| Nicole a răspuns:

Salut,daca se ingrasa chiar asa de rau pai intr-o vacanta sau cand stai acasa si nu mergi nicaieri, lasa parul o saptamana jumate nespalat.Parul tau se ingrasa din cauza ca il speli prea des. Apoi spalal normal o data pe saptamana si el nu se va mai ingrasa,propria experienta :X
Daca spui ca folosesti placa foarte des pai,las-o un pic deoparte deoarece iti strici rau parul si o sa fii nevoita sa te tunzi.Fa-ti masti cu:
-Ulei de masline sau ulei de ricin +un piculet de suc de lamaiesi daca ai capsule de vitamina A,B,E adauga, inainte ca sa-l aplici pe par incalzeste uleiul asa incat sa poti tine degetul in el. Aplici masca pe par uscat si masezi bine radacinile, iti pui o sacosa in cap deasupra un prosop si stai asa undeva 1 ora-1 ora juma. e destul. Apoi mergi si til speli cu sampon, daca crezi ca nu s-a spalat totul bine mai poti repeta odata.Eu asa fac, deoarece vreau ca parul sa fie mai sanatos si sa mai creasca si el un pic. Daca vrei contacteaz-ma, iti mai spun masti pentru par si daca vrei si pentru fata (retete naturale).
Numai bine.
Pa, pa. happy

| effect a răspuns:

Deci in primul rand ai putea inlocui placa cu o perie rotativa care nu este atat de daunatoare si iti indreapta ok parul si chiar tine mai mult.Pentru parul gras ai putea sa incerci niste tratamente naturale cu lamaie sau alte chestii de genu.Ai putea sa iti faci o tunsoare mai potrivita tipului tau de par, mai ondulat pentru ca poti sa ai niste bucle foarte dragute si sa inceapa sa iti placa.Eu de exemplu am parul mai drept, putin ondulat si uneori ma chinui sa mi fac niste bucle.:-)

| Chox a răspuns:

Nu ii dai timp sa respire. deci poate pentru ca il speli prea des. si daca e asa impt problema cu ingrasarea, de ce nu fol un sampon special pentru asta?! o sa vezi ca o sa iti mearga mai bine decat unul pentru incretire cu care oricum nu rezolvi nimicoh go on

| Jalnic a răspuns:

Solutie pentru păr gras:
http://www.youtube.com/watch?v=PCoaiV-d_yw

| ada31 a răspuns:

Ia Dercos de la Vichy pentru par gras, il gasesti in farmacii

| JomelaMaya a răspuns:

Păi am aceeasi problemă si am fost la coafor, iar acolo mi-au recomandat să mă spăl odată pe săptămână si să nu mă spăl cu sampon, ci cu PUR pentru spălarea vaselor, el indepărtează grăsimea de pe păr... La mine functoneză nu mai am părul la fel de uleios ca si inainte. Sper să functioneze si la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Chox, am folosit dar nu se vad prea mari diferente. Si se pare ca ai dreptate cu cel de incretire.
@Nicole, multumesc, nu stiam reteta asta. Voi incerca si iti spun.
@effect, am si din aia, dar n-am fost tentata s-o folosesc. Si legat de tunsoare, hmm, nu stiu, nu prea as vrea.
Multumesc de sfaturi si mai astept!

| Deșert a răspuns:

Spalati-l de doaua ori. Odata pentru inlaturarea sebumului si a doua oara pentru a se deschide firul de par. Incearca si ai sa vezi ca este mult mai spumos la a doua spalare happy