| CarinaLma a întrebat:

Buna sunt Carina am 24 de ani.
Forma corpului meu este triunghi inversat. Eu încerc sa îmi fac o relație sau mai bine zis când încerc sa îmi fac toti băieții spun ca sunt frumoasa la fata dar nu sunt pe placul lor la corp si nu mi se spune direct mi se spune indirect prin prieteni.
Am fundul mai bombat decât o colega de a mea si doar pentru ca ea are soldurile rotunde și de ea se spune ca are fund si de mine nu, chiar dacă e aplatizat al ei.
Care e problema cu fizionomia de triunghi inversat? Ma gândesc ca oferă o iluzie optica proasta.
Ce as putea face?
Nu ma simt prea bine.

34 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nimic.

| Frank51 a răspuns:

Ce ai putea face este să ne arăți o poză cu tine cu tot corpul, ca să îți spunem unde este problema.

| Drimmero a răspuns:

Trunghi intors e silueta ideala la barbati, probabil prin asta te vad mai masculina avand umerii lati si proeminenti si o talie mica. Majoritatea barbatilor vor o femeie care sa emane feminitate atat prin aspect fizic, forma corpului cat si prin atitudine, e o atractie involuntara inca din cele mai vechi timpuri ca o femeie sa fie cat mai finuta. Ai facut sala sau vreun sport care ti-a dezvoltat musculatura in asa fel? sau pur si simplu asta e constitutia ta din nastere?

| CarinaLma explică (pentru Drimmero):

Nu am musculatura. am 1, 65 și 56 kg. sunt slaba

| DeMicUnCălător a răspuns:

Aceptă-te așa cum ești și nu te mai compara cu nimeni. Problema ta nu este corpul, ci ceea ce gandesti TU despre ce gandesc alti de tine

| CarinaLma explică (pentru Drimmero):

Https://imgur.com/a/m0PHhlh exact asta e fizionomia mea. probabil dacă aveam sânii mari eram plăcută

| Drimmero a răspuns (pentru CarinaLma):

Din punct de vedere ponderal esti perfecta, in sensul ca esti proportionala conform inaltimii. Acum nu stiu cum e exact silueta, din scris e dificil de interpretat, eu imi imaginez ca ai avea umerii mai lati decat talie, asta inseamna triunghi intors, ideal la femei e invers, umeri mici, talie mai lata sau clepsidra dar na, nu toate pot fi asa cum nici barbatii n-au toti triunghi intors.

| VoidEternal a răspuns:

Daca spatele tau e lat nu prea ai ce sa faci, pana la urma nu cred ca ai atata masa musculara incat asta sa fie motivul. Ce ai putea sa faci ar fi sa lucrezi partea de jos a corpului, dar pentru a ajunge la un echilibru va trebui sa pui destula masa musculara. Asta inseamna ca vei avea picioarele destul de groase. Pe mine nu ma deranjeaza o fata mai musculoasa, dar nu stiu cum ai prefera tu sa fii.

| Drimmero a răspuns (pentru CarinaLma):

Nu ai arata rau daca esti ca in poza aia, singura chestie e ca ai umerii proeminenti fiind lati, in restul restul corpului e ok, nu prea ai ce face decat sa te accepti asa cum esti, cu siguranta reprezinti idealul unuia sau mai multor tipi.

| darrio2007 a răspuns:

Asa te-ai nascut si va trebui sa te accepti asa cum esti.
Ce problema „grava" ai si tu.

| 1234568807 a răspuns:

Eu nu inteleg nimic din ce ai spus, cum adica esti triunghi inversat la corp?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt format din două triunghiuri puse unul peste altul dar pentru că sunt o prezență plăcută și am vocea frumoasă atrag oamenii.

| MorcovMajestic a răspuns:

Problema e ca vorbesti cu toti cocalarii

| mgtow a răspuns:

Te multumesti cu ce ai, o sa fie un om care se va multumi cu tine

| Roger645 a răspuns:

Ai forma corpului tipica de inotatoare, cu umeri si spate lat si abdomen suplu. Mie imi sugereaza o persoana puternica, atletica.
Este de invidiat o astfel de forma care se obtine foarte greu, adica e o calitate. Forma aceasta atletica poate umbrii unii baieti mai durdulii. Relatia sa aiba reper minte, inima si abia apoi fizic. Atractia fizica se stinge >70% dupa 2 ani, ramane colaborarea ca echipa, preocupari comune etc. Ai facut inot?

| CarinaLma explică (pentru Roger645):

Daa

| CarinaLma explică (pentru Drimmero):

Poate și faptul ca stau in București afecteaza

| Drimmero a răspuns (pentru CarinaLma):

Nu are legatura

| Violleta2022 a răspuns:

Se spune triunghi cu baza mare sus, nu triunghi inversat happy

Nu are importanta ca tu ai fundul mai mare ca al altei colege atata vreme cat ai mai multa grasime pe bust, burta si solduri si arati total inestetic.
Nu te ajuta cu nimic daca te compari la fund cu alte femei, dar te va ajuta enorm daca pui mana sa faci sport, elimanand carbohidratii si dulciurile, care ti-au depus atata grasimea pe partea superioara a corpului.
Nu este vorba de nici o ilizie optica aici, ca nu mergi cu fundul inainte si nici nu face sens sa te compari cu fundul altora.
Ce poti face?
Cu vointa poti face doar 1 singur lucru: pui mana si slabesti, ca sa se topeasca grasimea asimilata pe bust si solduri!

| Roger645 a răspuns (pentru CarinaLma):

TPU, intre sportivi se spune am spate in forma de trapez si nicidecum de triunghi, care duce cu gandul la altceva, din zona pubiana. Vine de la muschii trapez aflati sub ceafa.
Carina, timpul le rezolva. Pe la 30 ani trapezul se va face dreptunghi iar dupa 40 ani baza mare se muta jos. Si eu am facut inot. Ce timp scoti la 50m si 100m?
https://fitnessmama.ro/......scaled.jpg
https://www.getfit.ro/wp-content/uploads/2010/01/spate.jpg

| Roger645 a răspuns (pentru Violleta2022):

Intre sportivi, se spune ai spate in forma de trapez ( de la muschii trapez), nicidecum de triunghi care duce cu gandul la la altceva. S-a exprimat gresit. Eu, ca si Carina am facut inot, are forma tipica de inotatoare. Mie imi place forma, sugereaza putere. La 30 ani, poate si mai devreme trapezul va deveni dreptunghi. Vezi link:
https://victordiaconescu.com/......-Traps.jpg

| Violleta2022 a răspuns (pentru Roger645):

Nu vorbim de trapezul baietilor aici, ci de grasimea amplasata inegal pe corpul sedentar al unei fete!

| Roger645 a răspuns (pentru Drimmero):

Intre sportivi se spune ca ai spate in forma de trapez (de la muschiul trapez), nicidecum de triunghi. E un spate tipic de inotatoare, care emana forta si umbreste tinerii mai durdulii, care nu pot face 5 tractiuni sau 10 flotari.
https://victordiaconescu.com/......-Traps.jpg

| Roger645 a răspuns (pentru Violleta2022):

Fetele sanatoase cu grasime prea multa in zona mijlocului pot face zilnic 100 abdomene inferior, superior si lateral si in 6 luni vor capata talie de viespe. Le ajuta si la postura coloanei. Da, de regula femeile au bazinul nitel mai lat decat umerii( trapezul). D-asta femeia are 30% mai putina putere in brate si spate fata de barbat, chiar la aceeasi greutate. Insa are echilibru mai bun. Ultima prietena avea trapez cu baza mare in sus ( din oase, nu era vreo sportiva) si o percep mai atragatoare decat penultima care avea umerii ingusti.
Si fetele au trapez: https://fitnessmama.ro/......scaled.jpg

| Violleta2022 a răspuns (pentru Roger645):

La barbat arata bine acest trunghi muscular, dar la o femeie arata foarte rau si inestetic.

Uite aici:

https://imgur.com/a/Jxgov1e

| Violleta2022 a răspuns (pentru Roger645):

Depinde de forma corpului!
Ideal pentru o femeie frumoase este sa aiba forma de CLEPSIDRA, nu de trapez cu baza mare sus, dar nici jos (cu fundul mare).

| Annasicamy a răspuns:

Și eu am umerii puțin mai lati dar am și soldurile și echilibrează, contează și cum te îmbraci că să-i acoperi, poți face exerciții pentru picioare că sa mai echilibrezi dar nu asta contează neapărat în viața nu totul se rezuma la fizic

| Roger645 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cred ca multe femei se preocupa prea mult legat de infatisare, care e ceva efemer. Un fizic decent e ca un respect fata de ea, nu pentru altii. Degeaba arata fotomodel, daca nu are bac, e de frumusete si bonus tare in gura. Mai bine una mai durdulie si cooperanta. O femeie care are clasa, stil, iti citeste gandurile, intelege ce e de facut intr-o situatie, chiar daca arata obisnuit este ca un diamant...bate orice model la fund. Insa sunt foarte rare (