Întrebare recomandată | AndradaAlexia a întrebat:

Buna sunt fata si am parul foarte slab si imi pica, nu chiar exagerat.Cu ce sampon imi recomandati sa ma spal?

12 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna
parul iti cade din mai multe motive :
1. o data la un an, parul se regenereaza, si de aceea cade ( mie mi se regenereaza toamna)
2. lipsa de calciu, magneziu si zinc.
3. stresul - un mare factor in caderea parului
4. alimentatia nesanatoasa( prea multe fast-food-uri, prea putine legume, fructe)
4. Samponul ( eu am unul din farmacie, ca cele de pe piata irita scalpul)
5. folosirea placii/feonului
/ondulatorul ( strica foarte mult parul daca tot vrei sa il indrepti foloseste spray cu protectie termica pentru par).
6. Folosirea produselor de coafat.
Eu folosesc o masca de regenerale care mie imi prieste foarte mult si nu mai am probleme cu parul. Masca este formata din : un galbenus de ou, un pic de miere de albine, ulei de ricin ( cam o lingura), ulei de masline ( tot o lingura), catvea picaturi de vitamina a. Uleiul de masline si cel de ricin trebuie incalzit un pic apoi se amesteca cu celelate ingrediente, masca o aplici pe par, lasi sa actioneze in jur de 1 ora si apoi te speli normal pe par dar sa insisti pentru a curata bine uleiul, apoi aplici un balsam.
Masca se foloseste de 1-2 ori pe luna. Poti sa mai si folosesti lotiune regenerata cu petroleum de la gerovital ( plafar sau farmacie) - e foarte buna.
Iar pentru par gras, la mine a mers un singur sampon, petrole hahn par gras. Incerca sa te speli cu apa calduta ( apa fierbinte itita scalpul) si sa aplici balsamul doar pe varfuri, poti dupa ultima clatire ( samponare clatire, balsam, clatire) sa te clatesti cu apa si otel - 2-3 linguri de otet la 1-2 l de apa, iti face foarte bine la par mai ales la parul gras.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Mai bine apeleaza la trucurile naturale.
Spala-te cu frunze de nuc/de urzica/foloseste masca de ou cu ulei de masline si vitamina A.
Eu astea folosesc.
Urmezi tratament medicamentos? poate fi o cauza a caderii parului.
O seara bunahappy

Răspuns utilizator avertizat
| Cristinaaa57 a răspuns:

Cel de la gerovital pentru caderea parului.eu il folosesc, e foarte bun

| madalinalove3226 a răspuns:

Wan&go

| Izabellasofia a răspuns:

Nu iti trebuie neaparat un sampon poti folosii balsamul de par pe care il folosesc si eu este de la Gerovital daca stii. De cand il folosesc parul meu nu mai cade si este mai bogat. Funda?

| gabrielm33 a răspuns:

O mana de ajutor in stoparea caderii parului ti-o poate da si un sampon /balsam bun, care sa iti hidrateze firul. Poti incerca si mastile de par. Evita totusi produsele care contin prea multe chimicale, pentru ca iti distrug parul. Mergi la plafar si cere niste produse naturale.

| costica21gabita a răspuns:

Cauta in Carrefour sau in Cora la raionul de igiena personala.Vei gasi mai multe tipuri de Head & Shoulders printre care si unul pentru par slab

| natallieed a răspuns:

Toate de la GEROVITAL sunt fff bune. Eu folosesc șampon de la GEROVITAL și un balsam de la ELSEVE. Este de culoare galben spre portocaliu și sub el scrie „ulei". Este foarte bun!

| mayalarisa a răspuns:

Eu iti recomand sampoanele de la gerovital.

| lovestore a răspuns:

Buna, incearca head&shoulders. Eu ma spal de ceva vreme cu aces sampon si am un par super.

| Natalia7 a răspuns:

Problema poate fi din interior. Incearca un produs pentru cresterea si regenerarea parului precum Aspasia. Gasesti la orice farmacie, cam in jur de 20 de lei. Isi face efectul la putin timp dupa terminarea tratamentului.