| Micuța98 a întrebat:

Aș vrea să vă întreb în legătură cu epilatul mustății cu benzile de ceară rece de la Veet,sunt de culoare roz benzile. Sunt bune? Cum crește firul de păr după folosirea lor,mai des,mai gros,mai negru? Și după cât timp crește. Vă mulțimesc. Aș dori cât mai multe răspunsuri,și mai ales dacă ați folosit aceste benzi,nu doar din auzite. O seară faină. Ofer fundă, celui mai detaliat răspuns și dacă se poate și cum se folosesc și dacă merită folosite.

2 răspunsuri:
| daniel33441 a răspuns:

Sunt bune da.cat despre intrebarea ta daca va creste mai des..nu! este un mit faptul ca epilarea parului fie prin taiere fie prin smulgere face sa creasca mai des.cat de des creste parul este determinat genetic cat si de circulatia sangelui in acea zona. grosimea parului este detrminata de acelasi lucru.genetic.firul de par negru in general pe orice parte a corpului este mai gros pe cand cel blond este mai firav.nu se ingroasa parul prin taiere sau smulgere.culoarea firului de par este datorata melaninei.la fel determinata genetic.culoarea parului poate fi schimbata doar chimic si niciodata prin procese fizice ca taierea sau smulgerea.nu are nici o legatura. avantajul la epilarea prin smulgere este ca parul va creste mai greu din cauza ca radacina este inlaturata.incearca si epilarea cu zahar http://www.sfaturilebunicii.ro/......din-zahar/ si asa se folosesc benzile veet https://www.youtube.com/watch?v=w2dkEwmvQ0M

| Nueimportant a răspuns:

Am folosit benzi de ceara, dar nu de la Veet (nu mai stiu ce marca erau). Sa stii ca depinde de tipul tau de piele, parul nu o sa creasca nici mai gros, nici mai negru, o sa creasca exact cum il ai acum. Sunt mai bune decat ceara calda, deoarece e un risc mai mic sa te iriti. Pur si simplu asezi banda pe fata, apesi bine, stai cateva secunde si tragi in sens invers cresterii mustacioarei.