| AnnePanda a întrebat:

Acum 3 săptămâni mi-am făcut incă o gaură in ureche. Am auzit că in maxim 6 săptămâni se vindecă, dar ar fi mai normal ca după chiar o săptămană sa nu mai doară aşa de tare.
Mie mi-a ieşit cercelul medicinal din ureche când dormeam si nu l'am mai găsit.L'am înlocuit cu unul de aur, am auzit că aşa e mai bine.
Curăţ gaura de 2 ori pe zi. Problema e ca după ce scot cercelul mă doare foarte rău când îl pun la loc. E normal?
În cât timp ar trebui să se vindece gaura şi să nu mai doară?
Mulţumesc anticipat!

1 răspuns:
| Roobeertaa a răspuns:

Buna,in primul rand sper ca nu te cureti cu spirt,eu am in buza,am curatat cu spirt si din pacate spirtul sapa si iti face rana,ca dai odata la ceva timp nu-i problema,dar sa nu abuzezi.Cel mai bine cureti zona cu ceva unguent,baneocin, bephanten ceva de genu si fereste bine locul de infectii, praf etc. Daca ai folosit spirt cam de multe ori nu o sa se vindece niciodata rana, asa ca incearca un unguent sa-ti fie mai bine, si apropo daca nu iti trece in maxim 2saptamani e bine sa mergi la un doctor sau sa-l scoti. Sper sa te ajute