| Razvi28383838 a întrebat:

Am 14 ani, si mi-a crescut putina mustata. Familia mea, a spus ca daca ma barbieresc, o sa-mi creasca si mai mult par. Cum sa-mi tai mustata fara sa creasca mai mare?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Par mai mult nu o sa-ti creasca fiindca te barbieresti ci fiindca pe masura ce trece timpul vei avea din ce in ce mai multe fire si din ce in ce mai groase si mai tari. Daca tai un fir cu lama el va continua sa creasca in continuare dar va fi mai aspru la pipait si mai gros (pentru ca l-ai taiat de la baza). Daca ai fire putine si subtiri poti sa le tai cu forfecuta ca sa nu iriti pielea. Oricum mai devreme sau mai tarziu tot la barbierit ajungi.

5 răspunsuri:
| 393Dan a răspuns:

N-ai cum. Daca incepi sa te barbieristi, deja o faci cel putin o data pe saptamana pana la sfarsitul vietii, depinde cat de rapid iti creste la varsta ta. E ceva de tipul spalatului pe dinti, dusul, etc Tuturor le e lene s-o faca, insa e ceva ce trebuie facut daca vrei sa arati prezentabil si sa nu te evite lumea.

| Razvi28383838 explică (pentru 393Dan):

Nu am asa multa mustata, am aproximativ vreo 30 de fire mici, dar as vrea sa scap de ele. Daca le tai cu o foarfeca mica, as putea scapa macar doar de cateva?

| 393Dan a răspuns (pentru Razvi28383838):

Da. Oricum de la inceput nu-ti va creste asa repede.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru Razvi28383838):

Poti face asta cu orice altceva, nu o face cu foarfeca, exista lama de ras, bic, aparat de ras, "crema depilatoare" pentr barbati, etc.
Cu un aparat de ras sau chiar bic la inceput ar fi "ideal", nu ai nici o sansa sa te tai, doar daca esti alcoolic, drogat, etc. laughing sau cu lama, cu aia trebuie sa ai grija.

| Nisipeanu_Andreea_1978 a răspuns (pentru Razvi28383838):

De ce este așa complicat? De benzile pentru smuls mustața la femei, și care se găsesc la farmacie nu ai auzit? Ai putea încerca. Apoi folosești o cremă emolientă de gălbenele pentru zonă.Am văzut asta la o prietenă care are salon de frumusețe. Sper să funcționeze. Eu sunt norocoasă la acest capitol..nu am fire nici pentru sprâncene, d apăi mustață. Eu am fire de puf.