| Close2you a întrebat:

TPU! Am 17 ani, 1, 71 m si 71 kg(sunt fata) si imi doresc mult sa slabesc sau sa ma mentin macar(mi se pare ca m-am implinit), dar am o problema de care mi-e si rusine: (e parerea mea) mananc cam mult, nu ma pot abtine laughing (ma abtin dimineata, dar apoi mi se face foame si mananc). Mie nu imi plac salatele, mi se face rau dupa ce le mananc(cele de varza si de salata verde). Inca un lucru de care probabil veti rade: as vrea mereu sa rontai ceva, biscuiti, covrigei sau alte lucruri. big grin Sunt o persoana sedentara si nu sunt o buna prietena a sportului. Am auzit de tot felul de diete, printre care si cea cu banane facuta de un japonez(o banana si un pahar cu apa dimineata, la pranz ce doresc dar limitat, si seara, inainte de ora 19, la fel ca la pranz-se gaseste pe net dieta) E buna oare? Ce imi recomandati? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Zumba ajuta mai mult decat aerobicul. Daca ai o dieta echilibrata o sa slabesti. Dimineata poti manca orice vrei tu, de exemplu daca acum iti faci 2 sandwichuri, poti incerca sa mananci 3 sau 4 dimineata, iar la pranz mananca doar o supa. Vei vedea ca nu o sa iti mai fie oricum foarte foame daca o sa ai un mic dejun satios. Iar la cina poti manca un iaurt cu fructe sau cu cereale. Oricum evita zaharul seara. Daca vrei sa nu mai mananci asa mult, incearca sa te abtii, mananca pana cand te saturi si nu iti mai este foame, nu pana cand te simti satula. Este o chestie de autoeducare sa inveti cand sa te opresti. Cu putina vointa vei reusi.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci, ore fixe de servit masa, trei mese principale și două gustări, combinarea corectă a alimentelor, hidratare, practică un sport de masă.
http://calorii.oneden.com/
Pa, pa.

| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa nu te mai abtii dimineata. Mananca mult dimineata pentru a-ti asigura energia si pentru ca arderile sunt mult mai rapide atunci, decat spre amiaza si redu mesele de dupa pranz. Si evita sa mananci dupa 7.

| Close2you explică (pentru OoBunnyoO):

Problema e ca nu stiu ce sa aleg sa mananc. Pe deasupra, in vacanta mancam la micul dejun si imi era foarte foame la pranz(nu ma saturam cu o supa), asa ca mancam mult si la pranz. Inainte, grasimea se depunea pe solduri, fund si coapse, acum insa incepe sa se depuna si pe abdomen. As vrea sa ma apuc de ceva sport care sa lucreze aceste locuri(nu as vrea sa slabesc in zona pieptului, ca si asa e destul de micut-cred ca am o silueta "para"), dar nu stiu ce sa aleg. M-am gandit la zumba sau aerobic, dar nu vreau sa dau banii pe ceva si sa nu am rezultate bune.

| Close2you explică (pentru OoBunnyoO):

Multumesc mult pentru raspunsuri(promte de altfel). Inca o problema ar fi faptul ca parintii mei nu pot manca la fel ca mine, prin urmare ar insemna sa mancam cu totul alte alimente, deci 2 meniuri. Am incercat si sa nu mai mananc mancare nesanatoasa, dar nu pot sa ma privez de la a manca o pizza daca ies cu prietenii. E mai complicat si pentru ca sunt adolescenta si am acnee(lactatele-am citit pe fabulosul internet-sunt interzise). Inca o data multumesc mult! Sper sa reusesc ceva. :*

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Close2you):

Sper ca te-am putut ajuta. Cu parintii este mai problematic, insa atunci cand merg la cumparaturi, poti merge cu ei si iti poti alege alimente mai usoare pentru tine, ce iti face cu ochiul. Iar daca iesi cu prietenii nu trebuie sa te privezi de la pizza. O poti imparti cu cineva (iesi si mai ieftin asa) si in felul asta poti gusta si pizza si nici nu mananci foarte mult cu ea. Multa bafta iti doresc!

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Close2you):

Zumba ajuta mai mult decat aerobicul. Daca ai o dieta echilibrata o sa slabesti. Dimineata poti manca orice vrei tu, de exemplu daca acum iti faci 2 sandwichuri, poti incerca sa mananci 3 sau 4 dimineata, iar la pranz mananca doar o supa. Vei vedea ca nu o sa iti mai fie oricum foarte foame daca o sa ai un mic dejun satios. Iar la cina poti manca un iaurt cu fructe sau cu cereale. Oricum evita zaharul seara. Daca vrei sa nu mai mananci asa mult, incearca sa te abtii, mananca pana cand te saturi si nu iti mai este foame, nu pana cand te simti satula. Este o chestie de autoeducare sa inveti cand sa te opresti. Cu putina vointa vei reusi.

| babocica a răspuns:

Ti-as spune sa incerci sa-ti gasesti o activitate care nu iti va permite sa rontai ceva.

| Tilinca_Cristina_2000 a răspuns:

Incearca sa mananci mai mult dimineata fara multe dulciuri si inlicuieste biscuitii cu fructe. Cel mai important este sa te hidratezi. Si eu eram exact ca tine doar a acum am cu 10kg mai putin... Sper sa reusesti! :*

| Close2you explică (pentru Tilinca_Cristina_2000):

Multumesc mult pentru raspuns. Felicitari ca ai reusit sa slabesti! As dori insa sa stiu mai multe detalii despre cum ai reusit sa slabesti. In cat timp ai slabit cele 10 kg? Ce mancai pe timpul zilei? Faceai sport si daca da ce fel de sport? Nu ai apelat la nici un ceai/medicament? Iarta-ma ca "te bombardez" cu atatea intrebari, dar imi doresc mult sa slabesc si nu stiu de ce mi se face foame foarte repede big grin. Desi carbohidratii(painea, pastele etc)nu tin sat, daca mananc pui nu ma satur sau nu imi ajunge pentru o masa(salate nu pot manca, deoarece mi se face rau de la ele sad ). Multumesc anticipat pentru raspuns! :*