| Gabitaancutaelena a întrebat:

Bună TPU, am 17 ani, am terminat clasa a 10 a si săptămâna asta urmează sa iau diploma de 10 clase, în iulie as vrea sa urmez niște cursuri de coafor vopsire și tuns și la manichiura dorința mea În aceasta vară pe timpul vacantei este sa fac bănuți din chestia asta, pot câștiga pe baza cursurilor gen sa am "cliente" sau sa zicem sa fiu recomandata la început câte puțin din meseria asta? Niște sfaturi va rog❤️

8 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Fiind la inceput, o sa fie foarte greu sa faci rost de cliente. In timpul cursurilor iti poti creea o pagina de Facebook si/sau Instagram unde sa postesti poze cu ceea ce realizezi, in felul acesta, potentialele cliente pot vedea ce faci, si in caz ca le place, te contacteaza.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mai bine termina ti tu scoala ia bacul si după ce ai 12 clase cu diploma de bac te poti angaja pe un salariu bun, sa arunci niste bani pe cursuri cu care nu faci nimic decat gratis vecinelor sau colegelor de clasa ca alea nu o sa i ti dea tie bani, nu merită, faci cursul si nu gasesti loc de munca ce faci, din ce traiesti? Lumea nu te va chema acasa din cauza ca le este frica la cate cazuri sunt prezentate la televizor hoti si violenti, si tu sa i ti bagi in casa oameni clienti nu este ok nu stii pe cine bagi in casa te mai si omoara si i ti fura tot de prin casa, nu renunta la scoala si parintii trebuie sa te ajute asta e viata pana la varsta de 18 ani ei sunt obligati de lege sa-ti dea.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Decit sa arunci banii pe cursuri cu care nu faci nimic mai bine cauti sa te angajezi intr-un mol cum ar fi Mall vitan, daca esti din Bucuresti sau Mega Mall, acolo ei caută fete tinere poti sa te angajezi oriunde, incepînd cu Mec donald s si Kfc, si pana la magazine de haine sau bijuterii, de unde esti?

| Gabitaancutaelena explică (pentru CristiDinBucuresti):

Din cursurile de make up, hairstylist etc. Obti la final diploma de calificare cu aceea diploma te poți angaja bine înțeles trebuie sa ma fac cunoscuta și sa ma descurc, deci, nu consider ca dau banii pe o risipa

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Gabitaancutaelena):

In cazul acesta i ti doresc mult succes, de unde esti? Multumesc

| Freya1 a răspuns:

Deci daca iei diploma inseamna ca renunți la scoala.Nu prea te sfătuiesc daca nu ai neapărat ceva probleme pentru care trebuie sa o lasi. Poti face cursurile si munci pe vara, cu jumate de norma sau de acasa dupa ce începe iar scoala.

Bani din asta poti sa faci, dar după ce te califici, dacă vei fi buna in meseria ta, dacă vei aduna clientela si daca vei avea masa ta macar într-un salon. Daca nu cam greut va merge treaba.Sa iei cate un 30/50 maxim o 100 de lei o data la ceva vreme de la o femeie nu prea faci avere.

| gabriel2004o a răspuns:

Pai,ti-as recomanda sa încerci macar sa dai bacul ca n-ai idee ce grea e viata fără el mai ales cu 10 clase
Pai la 16 ani e cam greu sa găsești posturi libere când în ziua de azi se cauta persoane cu "experienta: