| anonim_4396 a întrebat:

Am 2 gauri in lobul urechii (pe langa cele 2 de la nastere), facute de mine, acasa. As vrea sa imi dau gaura in cartilajul urechii. Am citit mai multe articole pe net, unii zic ca nu e nicio problema sa iti dai gaura acasa iar altii ca cel mai bine la salon. Voi ce ziceti?

2 răspunsuri:
| znstr a răspuns:

Una e lobul urechii, una e cartilajul. In cartilaj intra mai greu si e posibil sa se si infecteze, pentru ca e o zona mai tare si mai vascularizata decat lobul. Eu am avut gaura in cartilaj si timp de 3 saptamani cat am stat cu cercelul medicinal, pielea din jur s-a infectat, s-a umflat iar cand am scos cercelul, un lichid (banuiesc ca puroi), efectiv a iesit de acolo si a 2a zi s-a si astupat gaura. Eu nu iti recomand, dar daca vrei neaparat, mergi cel mai bine la un salon. Pupici!

| akaleesh20 a răspuns:

La salon! In lobul urechii e ok sa iti dai acasa cum ai facut si tu si euhappy dar in cartilaj...risti sa faci o super-infectie...cunosc persoane care au patit-ohappy bafta!