| 百合子 a întrebat:

Bună TPU ! Am nevoie urgentă de răspuns ! DAU FUNDĂ kiss . Ce aş putea face să-mi crească mai repede părul?Am părul tuns bob, şi în faţă e până la umeri, iar în spate e scurt-scurt. Menţionez că de la farmacii nu pot să-mi cumpăr soluţii, doar de la Avon, dacă este ceva, dar dacă e posibil, spuneţi-mi ceva ce pot prepara acasă şi spuneţi, dacă aţi încercat, dacă e eficientă treaba, şi cât v-a crescut într-o lună. Mulţumesc din tot sufletul.

8 răspunsuri:
| missoriginal a răspuns:

Da daca te speli cu sampon pentru cresterea parului, daca te speli des in nici un caz...Sampoanele indiferent pentru ce fel de par sunt contin detergenti (lauril sulfatul de sodiu) este intalnit in toate sampoanele daca te uiti pe etichete este sursa sigura spre o chelie frumoasa:d. Nu abuza de sampoane pentru ca poti rani pielea capului daca sunt prea alcaline iar parul va fi lipsit de stralucire, spalacit...Firul de par nu poate creste mai repede decat este el programat genetic:d. In functie de culoarea parului poti avea 80.000 de fire de par (rascate) 110.000 brunete si 140.000 blonde iti cad de la 40-120 de fire de par pe zi. Un fir de par creste zilnic de la 0.2-0.35mm pe cap. Viteza cresterii este diferita in functie de sex varsta.Trebuie sa fim norocoase ca ne creste mai repede parul decat la barbati. Exista sampoane tratament pentru cresterea parului. Daca vrei sa ai un par sanatos trebuie sa te speli in functie de tipul tau de par (cel mai des la 2-3 zile daca ai parul gras) cel mai rar o saptamana pentru parul uscat. Foloseste balsam, masti si tratamente pentru tipul tau de par. Eu auzisem alta chestie ca daca iti prinzi parul foarte strans in coada fortezi radacina firului da par si creste mai repede, insa cred ca e o mare prostie acest lucru sa nu incarci vreodata. Sper sa te ajute rasp meu.

| AlecsOne a răspuns:

Cel mai repede parul creste daca te razi dar tu esti fata nu? nu poti sa te razi...lasa-l sa creasca singur.pentru ce iti trebui sa creasta repede acum? dc te-ai mai tuns angry

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit ca daca te speli des pe cap iti creste imediat parul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur nu creste repede la categoria asta.

| Hpzox a răspuns:

Si eu as vrea sa stiu ce pot sa fac ca sa creasca mai repede, dar cum spune si andreyandrey94 si eu am auzit la fel ca daca te speli des pe cap iti creste parul si la fel iti cresca cica daca il tii prins sau impletit, dar cum tu il ai tuns bob n-ai cum sa il impletesi, eu da mil tins prins in coada si ma spal o data la 2 zile pe cap si am vazut ca ...creste happy

| AlexandraColar a răspuns:

Nu nu daca tespeli des pe cap vei avea parul rar

| AlexandraColar a răspuns:

Nu nu daca te speli des pe cap vei avea parul rar

| SometimesSomehow a răspuns:

Ulei de ricin! Se gaseste in farmacii e vreo 7 lei sticluta. Il poti amesteca, cu vitamina A (tot de la farmacie) iar seara inainte sa te pui in pat, cateva minute bune (5-6-7) iti faci un masaj la pielea capilara, usor cu varful degetelor, miscare care accelereaza circulatia sangelui, si totodata cresterea parului. Faza cu uleiul de ricin functioneaza minune! Am testat chiar eu!
Aplici uleiul la radacini si la varfuri si stai cu el legat aproximativ 3 ore, incazul tau, doar daca il poti prinde, daca nu... il lasi liber. Mult succes!