| Andreasx a întrebat:

Buna,TPU! Am un lantisor de argint care dupa 3 purtari nu mai arata fix ca in prima zi, ci se innegrise pe alocuri.L-am spalat cu pasta de dinti si un burete si a functionat. Dupa aceea la inca o purtare tot asa s-a innegrit pe alocuri. Ma gandesc ca e de la caldura, transpiratie, desi nu transpir rau, ori nu e argint cantitate prea mare, l-am luat de la metrou Unirii, tot de acolo un inel si 3 perechi de cercei cu care nu am avut nici o problema, inelul il port non stop si nu si-a schimbat aspectul.Am mai auzit ca poate insemna probleme de sanatate? Totusi inelul si cerceii nu si-au schimbat culoarea...

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Daca a zis ca s-a facut argintiu la loc dupa ce l-a spalat cu pasta de dinti e clar ca e argint, argint pentru bijuterii 925. Ca argint pur nu are cum sa fie. Argintul pur nu se foloseste pentru lantisoare.
Explicatia e ca pielea ei are un ph acid si face argintul sa se innegreasca. Nu neaparat ca are probleme de sanatate

11 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

De la metal. Care nu e argint. Am luat si eu plasa asta. Si nici macar nu l-am luat de la tarabe ci de la unul care se dadea anticar.

| Andreasx explică (pentru Iote):

Pfff?

| Andreasx explică (pentru Andreasx):

Mda se pare ca cu lantisorul am luat teapa?

| Andreasx explică (pentru Andreasx):

Fara "?" Scuze mi-a luat-o fara emoticon.

| EllaAndreea1655 a răspuns:

Zau asa, argintul e veritabil, e pur, logic nu se murdareste. Pe argintul adevarat nh o sa dai niciodata doi trei lei, si sute. E metal tratat cu substante pentru a imita argintul. Mai rau iti faci daca il porti, indiferent cat il speli se v-a murdari la loc.

| EllaAndreea1655 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Cu sigurantaaa?

| Andreasx explică (pentru Furnicuta000):

Inseamna ca argint pur am doar la inel si cercei care sunt tipla ca in prima zi purta du-le zilnic. Poate in zona gatului transpirand mai mult, il face sa se inegreasca fiind un material mai prost la lantisor.

| Andreasx explică (pentru Furnicuta000):

Dupa ce l-am spalat cu pasta de dinti arăta ca nou.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Andreasx):

Posibil si sa fie argint turcesc care e mai inchis la culoare si se innegreste mai repede. Sau argint tibetan. Dar tinichea nu e. Daca era tinichea se facea neagra sau verde dupa ce o spalai cu pasta de dinti si nu isi mai revenea niciodata

| Andreasx explică (pentru Furnicuta000):

Normal,asta ziceam si eu, vazandu-l ca si-a revenit mi-am dat seama ca nu e tinichea.

| EllaAndreea1655 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Normalllll

| Furnicuta000 a răspuns (pentru EllaAndreea1655):

Daca a zis ca s-a facut argintiu la loc dupa ce l-a spalat cu pasta de dinti e clar ca e argint, argint pentru bijuterii 925. Ca argint pur nu are cum sa fie. Argintul pur nu se foloseste pentru lantisoare.
Explicatia e ca pielea ei are un ph acid si face argintul sa se innegreasca. Nu neaparat ca are probleme de sanatate