| ApaMineralaPlata a întrebat:

Buna TPU as vrea sa slabesc cam 5-6 kg dar nu stiu cum sa fac am incercat nenumerate cure de slabire dar nu pot sa ma tin de ele si mai mult de 2 kg n-am reusit sa slabesc, sunt dispusa sa fac si sport am timp sa alerg, si as alerga dar nu ajunge doar sport, trebuie sa am un program in care sa stiu cand ce sa mananc, sau dupa o anuma ora am voie sa mananc sau nu. Acum am 60 de kg si as vrea sa ajung la 54-55 kg, sper sa ma puteti ajuta! Va multumesc anticipat! happy

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci și practică un sport, exerciții fizice pentru arderea caloriilor.
Nu există diete minune.
Pa, pa.

| Anddreee a răspuns:

Sa ai macar 3 - 4 mese pe zi. Ultima masa o iei cu 3 ore inainte de culcare.
Nu exagera cu fructele pentru ca si ele ingrasa si nu le manca seara.

Bea multa apa. Dimineata cum te trezesti bea o cana de apa si peste un sfet de ora - jumate de ora ia micul dejun.

Cu sportul, trebuie sa faci exercitii cardio care ard calorii ca sa slabesti.
Poti cauta pe youtube.

Ai voie sa mananci branza, oua, carne vita/pui/peste, recomand mai mult iaurtul 0, 1 % grasime - maxim 2% decat laptele(mai ales daca nu-l poti lua muls de vaca si il iei din magazin), nucile sunt foarte bune si satioase, orez, legume, leguminoase. Iar daca vrei cereale, sa citesti eticheta si sa nu aiba zahar ca Fitness, Nestle, Vitalis ..etc

Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Mergi pe o alimentaţie săracă caloric în care să intre şi mişcarea fizică zilnică.
Te pup!

| CarlaElena a răspuns:

Nu o sa rezolvi nimic cu curele de slabire. Incearca sa ai un stil de viata cat mai sanatos, mananca multe legume si fructe. Evita dulciurile si produsele de fast food. Nu uita sportul, foarteee important. Succes!

| MickyloveAndySixx a răspuns:

Buna! am si eu aceias problema! blushing
prea multe prostii ingrasa! uite ce am inceput eu sa fac:

1.Mananc mai multe gructe, legume si evit grasimile si dulciurile! (cat imi putin... doar cat gust! blushing)
2.Aerobic in fiecare zi de obicei diminieata!
3.Siara alerg pana in parc si inapoi pana obosesc prea tare sa continuii!
4. Fara mancare dupa ora 6! (maxim biscuiti simplii cu ceiut)
INTR-O LUNA SE VAD MARI DIFERENTE! :*

Bafta! Sa ma anunti cum ti-a mers! >big grin

| tudo393 a răspuns:

Ca si program de mancat si ce ai/n-ai voie sa consumi ai asa:
Renunta la fast-food si la dulciuri sau macar nu le mai manca des(in cazul in care le mananci des), cel mai bine e fara. Apoi, nu mai bea sucuri si prostii, bea doar apa(plata sau minerala) si sucuri naturale...sau siropuri+apa.Nu manca dupa 19-20:00 seara! Dimineata ia un mic dejun normal(o salata, o fructa, cereale cu lapte etc.-ceva usor, aaa iaurt...). Mancand micul dejun(8-9:00) nu vei mai consuma(sau asa ar trebui) asa de mult la pranz. Evita carnea, sau in general ce e facut in ulei, pentru ca are multe calorii.De asemenea, de 3-4 ori pe saptamana(o ora pe zi)=afara in parc la jogging, si ma refeream 0o ora de jogging, nu o ora sa stai afara:)ok? Sa nu fumezi, pentru ca iti incetineste cresterea, si odata cu cresterea si luarea in inaltime iti va scadea si burta. Daca ei sub 20 de ani, dar chiar si peste, ar fi bine sa faci exercitii de stretching(de crestere) http://www.youtube.com/watch?v=craYP5K6Km0.E bine sa urmezi exercitiile alea in zilele in care nu faci jogging..iti ia 10 min.:).Mai departe..cand mergi la jogging sa iti pui o folie de plastic(ca aia pentru. sandwich-uri)peste burta pentru. ca e important sa transpiri(si asta ca un sfat, cand alergi nu scuipa, pentru ca ai nevoie de lichid:) ).Cam atat. urmeaza asta cat mai multe luni si vei avea rezultate:). Bafta!

| Vladutttttt a răspuns:

Iti spun cum am facut eu si am slabit 11 kilograme in 2 luni.
Timp de 2 luni nu am pus gura pe paine si zahar. Dimineata mancam un activia mic dejun si 1-2 mere. La pranz mancare gatita si seara la fel mancare gatita, daca era cu carne grasa sau facuta in ulei nu mancam si imi faceam o salata. Vorbeste cu mama ta sa nu mai gateasca mancare grasa, sa gateasca mai multa mancare si ciorbe de legume cum este ciorba de rosii, cartofi sau praz(nici mie nu mi-a placut cea de praz, dar m-am sacrificat), cartofi/oua fierti/e nu prajiti/e si fara dulciuri. Bea cel putin 2 litri de apa pe zi, este foarte important pentru ca iti elimini toxinele din corp si inainte de masa bea 1-2 pahare de apa, apa iti umple stomacul si te face sa mananci mai putin decat mancai de obicei.
Cam atat, daca imi mai aduc aminte ceva iti spunwinking

| Vladutttttt a răspuns (pentru Vladutttttt):

Baga fructe la greu, de preferat mere si grepfrut, banane una pe saptamana pentru ca am inteles ca ingrasa. Ai sa vezi cat de bine te simti in pielea ta cand mananci sanatos si fara grasimi

| ApaMineralaPlata explică (pentru Vladutttttt):

De exemplu daca fac o salata de legume pot folosi ulei? happy

| Vladutttttt a răspuns (pentru ApaMineralaPlata):

Poti folosi putin ulei de masline si multa lamaie. Si cum ti-am mai zis, fructele si legumele te ajuta foarte mult si daca mananci des si putin nu mori de foame. Poti cauta detalii pe google despre fiecare fruct si leguma in parte si vezi care te ajuta mai mult la slabit, dupa poti sa-ti faci singur/a salata perfecta. happy
Iti spun o salata de varza cu ton care are putine calorii si pe care eu o consumam in fiecare zi. Te duci la magazin, cumperi o varza, o conserva de ton si o lamaie. Toci varza atat cat iti ajunge pentru o portie, o pui intr-un bol si pui sare cat doresti tu apoi amesteci. Dupa ce ai terminat cu varza, adaugi zeama de lamaie, tonul dupa ce l-ai scurs de zeama si daca vrei poti sa ma adaugi si piper sau marar, amesteci bine si gata. happy
Sper ca te-am ajutat si succes la slabit happy