| Zazy a întrebat:

Salut, din nou, TPU. happy
Sper ca și de data aceasta sa ma ajutati.
Am 14 ani, sunt genul de persoana care e stresată, pune la suflet chiar si pentru un 8 de exemplu. Ma rog, aici nu e vorba numai de note, e vorba si de problemele in familie, prietenii, etc.
Știu ca vârsta asta e una foarte stresantă.
Din decembrie lumea a inceput să-mi spună că am slăbit foarte mult, că eu nu eram așa. Aveam50 si ceva de kg si ma consideram ok dar vad ca scad din ce in ce mai mult. Eu mănânc câte 2 porții mai mereu, daca imi place muult mancarea bag in mine 3 porții și nu glumesc. Mănânc foarte multă ciocolată și roice care este dulce. Mănânc chiar orice. În cantități mari sau ok.
Nu știu de ce slăbesc, că nu țin nicio cură de slăbire. Eu nu mă văd slăbită, dar toata lumea, absolut toata, imi spune ca m-am "tras" la față, că sunt foarte foarte slabă și ma intreaba ce am, ce s-a intamplat cu mine. Ca eu aratam mai ok.
Deci, dupa cum stiti dau examen anul asta. Si ma rog, poate sunt foarte stresata in legatura cu examenul. Chiar sunt mega stresată dar acesta ar fi un motiv de slăbire așa de mult intr-un timp relativ scurt?
Voi ce credeți că ar putea fi? Cum am scris și mai sus, să nu credeți ca țin vreo cură de slăbire, sau că fac sport, Doamne ferește, nu sunt genul laughing. Eu la sport prefer sa am grija de iarba decât să alerg un stadion întreg. Mănânc, chiar mănânc dar habar n-am de ce slăbesc.
Aveți vreo mică idee?
Sper că mă puteți ajuta. Vă pup și vă iubesc! :*** *scuzați categoria, nu știam unde puteam incadra aceasta intrebare*

5 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Ti-am mai zis, lasa stresul asta mai usor,, te imbolnavesti de tanara, oamenii destepti sunt mereu stresati, asta e uratenia vietii, acest stres, daca ne-ar putea durea niciunde mereu,, ce bine ne era noua/
10 kg e enorm daca ai slabit, ma tem ca ai ceva,, sper sa ma insel, insanatosire grabnica!

| OldSoul a răspuns:

Slabesti de la stres, nu stiu sa explic, dar cica ar fi de vina o anume glanda daca nu ma insel, care la unele persoane cand sunt stresate se ingrasa iar altele slabesc, iar tu esti norocoasa ca slabesti, imagineaza-ti cate alte fete ar dori sa fie in locul tau.

| Zazy explică (pentru OldSoul):

Crede-ma e oribil sa slabesti de la 50 si ceva de kg la 40

| GoldenZenith a răspuns:

Buna, draga mea!

Fa-ti o analiza la tiroida (TSH, FT3, FT4) sa te asiguri ca nu ai probleme cu ea.

Poate e doar o chestie pe sistem nervos. Nu te mai stresa din orice! Stresul slabeste organismul si devii foarte vulnerabila.

Incearca sa iei totul cu calm si un sfat mai pe romaneste, mai trateaza unele lucruri cu fundul, ca altfel te imbolnavesti de tanara.

| Superior a răspuns:

Poate de la stresul inutil care-l ai? Si eu am 15 ani, si sunt considerat primul din clasa cu note mari de 9-10, cu media generala anul trecut 9.96. Si, totusi, daca iau un 8, chiar 7 nu ma prea intereseaza daca nu e Romana sau Matematica. Anul trecut am luat 5 la fizica ca a dat test pe neanuntate, mno, cand a trecut testul nu mi-am facut prea multe griji, se mai intampla, vorbesc cu domnul sa-mi refac media (ceea ce s-a intamplat). Pana la urma, ce inveti la scoala uiti dupa 20 de ani, de fapt ce invat la bio, geografie uit si dupa 2 saptamani, dar nici ca ma mai am nevoie de lectiile alea pentru. note. E greu anul, stiu, dar cunosc 3 cazuri de astfel de copii care au facut un fel de varicela de la stresul provocat de invatamant,si erau copii buni. Asa vrei si tu? Cu zice tataie,"Sa ai sanatate,ca e mai buna ca toate",asta conteaza,sanatatea, ok? Acum nu zic sa nu mai inveti la celelalte materii, dar aparent esti genul de persoana care invata si ii e frica sa se va incurca smug, deci lasa la o parte emotiile, ca nu te ajuta, sincer.