| doareu876345 a întrebat:

Bună TPU. Ce creme îmi recomandați pentru un ten puțin acneic? Tin sa menționez ca am coșuri pe spate, pe fata nu am niciun cos, foarte rar cand îmi apar. Va rog sa nu-mi dați preturi de zeci de lei. Nu vreau sa dau 60 lei pe o crema care-mi face mai mult rău.

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti recomand sa ma asculti, mai ales ca am experienta de mai mult de 6 ani cu tratamentul pielii acneice.
Sfatul meu e sa nu asculti sfaturi de pe internet, sunt multe variabile de luat in considerare: tipul tenului tau, tipul de acnee si asa mai departe. Daca asta nu te convinge, sa stii ca daca doar iei un tratament recomandat pe net e posibil sa iti faci mai mult rau, adica sa dezvolti forme mai grave de acnee si dezvolti rezistenta la tratamente. In plus, unele tratamente au si antibiotic.
In fine, recomandarea mea e un dermatolog. In cazul acneei usoare, probabil solutia(radicala) ta este antibioticul administrat oral si tratamente aplicate la suprafata.

In fine, sa nu fiu total pe langa intrebare, sa stii ca tratamentele ieftine nu sunt bune. Nu iti pune dubiosenii pe piele. O singura crema pe care o folosesc eu e cam 100 de lei, si folosesc cam 3 tipuri, plus un gel. Si trebuie alternate sa nu dezvolti rezistenta. Ma rog, nu tu, ci acneea.
In fine, o recomandare(mai ieftina) e skinoren. Nu e foarte scump si e decent. Doar ca usca pielea foarte rau timp de vreo 2 3 saptamani.