| SwettyCat a întrebat:

Cum pot sa scap de punctele negre? Aici vreau niste masi ce se pot face acasa cu ingrediente care sunt des folosite in bucatarie.

4 răspunsuri:
| Vichtory a răspuns:

Tratamente pentru punctele negre pe baza de fructe
Pentru a deschide porii si a-ti curata tenul in profunzime, incearca masti pe care mama natura ti le ofera pentru tenul gras si punctele negre. Incearca o masca pe baza de caise coapte: indeparteaza samburele si pielita si striveste-le cu ajutorul unei furculite. Aplica pasta pe ten, insistand in zonele sensibile si las-o sa actioneze 30 de minute. Indeparteaza masca utilizand un servetel moale si clateste-ti fata cu infuzie de musetel. Aceasta masca are efect tonic si permite indepartarea mai usoara a punctelor negre.
O alta masca naturala este cea pe baza de mere: se taie marul in bucati marunte si se fierb in jumatate de cana de lapte dulce pana cand se inmoaie, apoi se dau prin blender pentru a obtine o masca mai consistenta. Se aplica pe tenul curat si se indeparteaza dupa 30 de minute. Puteti clati atat cu lapte cald cat si infuzie de musetel.
Funda?

| BiuL a răspuns:

Nu poti scapa de puncte negre cu masti, punctele negre trebuiesc scoase. Cum au spus si ceilalti, fierbi apa cu cateva pliculete de ceai de musetel, iti pui in prosop pe cap si stai cu fata deasupra aburilor vreo 10 minute. Apoi te speli pe maine, iti invelesti degetele in tifon si strangi la baza punctului negru cu 2 degete, ar trebui sa iasa mizeria. Apoi poti sa freci cu malai, si sa te speli cu apa rece ca sa inchizi porii. Apoi aplica o crema hidratanta.
Mastile de fata doar previn aparitia punctelor negre.

| ochiverzi91 a răspuns:

Simplu. MALAI! Il inmoi putin in apa si ti-l "freci" pe fata. Acele granule mici te vor scapa de punctele negre fara sa te complici cu alte lucruri happy Bafta :*

| pinkpityc a răspuns:

faci o infuzie de musetel si stai cu fata in aburii de ceai. Apoi freci tenul in zona punclelor negre cu malai.
dupa ce speli fata cu apa de la caldutz la rece, treci o felie de rosie pe fata, iar la 15-20 de minute clatesti din nou.