| Xoniaa a întrebat:

De 2 luni port ochelari de vedere si acum cum ii cald afara si ii un soare imens abia vad pe strada is tot cu ochii semi inchisi rolling on the floor si mi-o zis ca timp de 6 luni sa ii port permanent dar nu mai rezist fara ochelari de soare, voi ce credeti ca as putea face? sa ii port pe cei de soare cand is afara si in casa cei de vedere?

2 răspunsuri:
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Sunt lentile polarizate sau cum se numesc care reflecta majoritatea lumini.Si eu purtam non stop, acu doar cand conduc sau citesc ceva departe, si stiu ca este efectu de lupa si simti ca iti iau foc ochii dar nu ai ce face, treuie sa-i porti.Ideea e sa treci prin parcuri sau pe unde este apa in oras bei niste apa, te mai uzi pe fata/gat si dai cu un pic de apa si pe ochi.Pe langa asta mai sunt si lentile care se inchid la culoare la lumina puternica si se deschid la soare dar alea nu pot fi polariate (din cate stu) si nu ma reflecta excesu de lumina.Pe langa asta sunt anumite rame cu lentile care se prind cu magnet de rama principala si arata ceva de genul
http://goo.gl/zghYw - nu te speria, lentilele de soare se pot lua cu totul jos
sau asa
http://goo.gl/nbzKp

Sper ca te-am ajutat :D;)
Ceau :* :*

| AddaRosee a răspuns:

Poti sa porti ochelarii de soare cand iesi, permanent inseamna nu neaparat sa tii lipesti de cap...sau daca nu vrei asa iesi pe afara de la ora 19 incolo cand incepe sa apuna soarelewinking