| anonim_4396 a întrebat:

Hei.
De 3 luni port ochelari de vedere deoarece nu vad la depărtare și de vreo 30 de minute au început să mă doară ochii și capul! De ce, că eu totuși ii port de mult timp și până acum nu m-au mai durut ochii in afara de prima zi.
Va rog răspunsuri cat mai repede!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LaraClarice a răspuns:

Poate s-au modificat dioptriile. Ar fi indicat sa mergi la oftalmolog. In general, persoanele care poarta ochelari, merg la control din 6 in 6 luni.
Ai dioptrii mici, ai grija de ochii tai.
Numai bine!

8 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Pentru ca ochii și creierul tău s-au obișnuit cu ochelarii. Port ochelari de mai bine de 15 ani și și pe mine ma dor ochii și capul dacă ii dau jos o perioada. Te sfătuiesc sa-I porți tot timpul (cât se poate).

| Ofataobisnuita1103 a răspuns (pentru WhiteLife):

Eu îi port tot timpul pentru că așa mi-a spus medicul.
Țin să menționez că ma dor ochii când mă uit sau incerc sa citesc ceva din depărtare. Daca nu îmi trece cred că voi merge la doctor să îmi mai facă un control.

| WhiteLife a răspuns (pentru Ofataobisnuita1103):

Dacă ai miopie și nu porți ochelarii, se poate agrava miopia happy

| Ofataobisnuita1103 a răspuns (pentru WhiteLife):

După cum ți-am mai spus eu port ochelarii tot timpul happy

| teo530 a răspuns:

Te-ai vindecatlaughing. Cred că WhiteLife are dreptate dar dacă vrei îl poţi întreba şi pe oftalmologul tău. Sănătate!

| Ofataobisnuita1103 a răspuns (pentru teo530):

Da... Nu știu dacă ai spus ca m-am vindecat in glumă, dar s-ar putea sa mi se schimbe dioptriile. Apropo eu am -0.75 la ochiul stâng și -0, 50 la ochiul drept.

| gheorghe699 a răspuns:

Cauzele sunt diverse,daca ochelarii sunt cei potriviti,prescrisi de medic, te poate durea capul din alta cauza, poate si din oboseala, tensiune, etc

| ngllllll a răspuns:

Asa se intampla. Depinde ce varsta ai si ce dioptrii. Daca ai miopie, sa incerci sa mananci mai mult si sa faci miscare