| Prettygirl99 a întrebat:

E adevarat ca daca iti dai cu sambure de piersica apar pistrui?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Anutza, iti spun in cunostinta de cauza, ca sa zic asa: aparitia pistruilor e conditionata de celulele din piele care produc melanina, pigmentul care coloreaza pielea. Soarele intensifica producerea de melanina si asa apar pistruii.
Un anumit extract din caise si samburii lor poate controla secretiile de sebum si melanina si revitalizeaza pielea dar pistruii aia apar mai ales la cei cu pielea alba si ochii de culoare deschisa. Eu am indoieli ca mancatul de samburi de piersica asigura "pistruirea".

| Prettygirl99 explică (pentru Leocerba):

Nu am mancat si nici nu voi manca, yak tongue, desi eu am culoarea alba si ochi deschisi... big grin Mss de raspuns!

8 răspunsuri:
| blackcat99 a răspuns:

Stiintific nu este dovedit, dar intr-o anumita masura s-ar putea sa apara pistrui sau alunite. Prietena mea m-a dat de vreo cateva ori pe fata cu samburi de caisa si in locurile alea am acum alunite si pistrui. Coincidenta sau nu, nu stiu ce sa zic...

| GroparuVesel a răspuns:

La fel de adevarat precum "Daca inghiti un sambure de orice fel iti va creste un copac in burta".

| Prettygirl99 explică (pentru GroparuVesel):

Ce mai raspuns! rolling on the floor

| GroparuVesel a răspuns (pentru Prettygirl99):

Ar merita o fundulita...

| Leocerba a răspuns (pentru GroparuVesel):

Numai daca inghiti un sambure de adevar, iti creste un copac in burta.
Intrebarea este: cum faci fotosinteza dupa? ca sa iasa pistruii verzi de la clorofila, desigur. big grin

| Prettygirl99 explică (pentru GroparuVesel):

Cred ca ai destule fundulite... rolling on the floor rolling on the floor

| belfast a răspuns:

Da Anutza0909. Este adevarat. Am incercat si mi-au aparut pistruid. Funda?