| GiiaaBăă a întrebat:

Eu am foarte multe puncte negre pe fata, in special pe nas. Am incercat o gramada de creme, dar tot nu am scapat de ele. Acum, mai nou mi-am cumparat namol de la tarmul marii moarte. Am auzit ca este foarte bun pentru puncte negre, cosuri etc. Am citit pe spate si scrie ca, pentru aplicarea pe fata cereti sfatul unui dermatolog. Are ceva daca ma dau cu ea pe nas? Pot sa patesc ceva, sau e buna pentru puncte negre? O aplic sub forma de masca.
funditaa

Răspuns Câştigător
| DalyDanyOana a răspuns:

Scuza-ma...dar pot sa-ti spun ca namolul este foarte bun pentru. punctele negre si il poti aplica pe fata ca o masca(cum ai spus)..deci...poate rasp. meu nu a fost tocmai ce-ti doreai dar poate in viitor o sa-ti foloseasca la ceva:*

5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Punctele negre nu trec cu nicio creme! Puncetele negre se scot, e singura solutie. Ai doua varianta sa iti faci baie de aburi si sa ti le scoti acasa sau sa mergi la cosmetica.

| DalyDanyOana a răspuns:

Cea mai obisnuita metoda de eliminare a punctelor negre este stoarcerea lor. Daca o faci cu grija, poti elimina punctele negre de pe nasul tau fara sa provoci vreo infectie.
Pasi

Spala si exfoliaza pielea folosind un agent de exfoliere usoara.
Usuca pielea, batand-o usor cu palmele si abureste fata. Poti adauga cateva picaturi de ulei de arbore de ceai in bolul cu apa calda pe care-l folosesti pentru aburire.
Dupa 10 minute de aburire, porii se vor deschide.
Poti folosi o masca sau un tratament facial pentru eliminarea punctelor negre. Aplica masca pe fata conform instructiunilor de utilizare. Dupa 10 minute, clateste cu apa calduta.
In cazul in care nu ai o masca, poti utiliza un extractor de puncte negre. Le storci usor, apoi aplici o crema usoara antiseptica pe zona respectiva.
Poti folosi benzi pentru puncte negre in loc de metodele mentionate mai sus.
Usuca pielea, batand-o usor cu palmele si repeta procedeul de doua ori pe saptamana. Urmeaza o rutina de ingrijire a pielii, si asta te va ajuta sa scapi de punctele negre, incet, dar constant.

| GiiaaBăă explică (pentru DalyDanyOana):

Merci mult dar intrebarea mea a fost alta. Daca este bun namolul din marea moarta pentru punctele negre. big grin

| DalyDanyOana a răspuns (pentru GiiaaBăă):

Scuza-ma...dar pot sa-ti spun ca namolul este foarte bun pentru. punctele negre si il poti aplica pe fata ca o masca(cum ai spus)..deci...poate rasp. meu nu a fost tocmai ce-ti doreai dar poate in viitor o sa-ti foloseasca la ceva:*

| lovelife9 a răspuns:

Poti sa-ti faci o masca naturala din iaurt si faina de malai le amesteci (sa fi ca si o crema) o intinzi pe fata o lesi aproximativ 10 min iar apoi te freci pe fata... dupa te clatesti si poti sa te dai cu miere si mai astepti vreo 10 min apoi te clatesti daca vrei mai poti sa folosesti si masti adecvate tenului tau(e destul de buna metoda nu-ti ies toate punctele dar mare majoritate dispar si in plus te simti revigorata)

| AdryShyAtat a răspuns:

Cu urina. Vorbesc serios! Iei un tampon de vata, il inmoi in urina ta si dupa aia tamponezi pe fata. Dupa ce a intrat in piele urina, te speli.