| pisssssiyy97 a întrebat:

Buna TPU imi puteti spune niste ideei cum as putea sa imi decolorez parul in afara de decoloarnt...(parul meu e vopsit negru si este si cam ars.) as vrea sa ma fac blonda si sa il decolorez mai intai..la cea mai eficienta solutie

8 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Nu ai cum. Eu iti recomand sa il lasi asa cum e mai ales ca decolorarea o sa il arda destul de rau.

| Awndre a răspuns:

Buna! In primul rand, nu poti sa-ti decolorezi parul fara decolorant! Doar decolorantul poate scoate acei pigmenti din firul de par, mai ales daca este vopsit negru. O sa scapi greu de negru ala. Eu zic sa-ti iei pentru inceput un decolorant mai slab, fara amoniac, gen syoss 10-0. culoarea o sa se deschida, dar o sa aiba o nuanta de portocaliu, ceea ce este inevitabil cand te decolorezi, mai ales acasa. Ca sa scoti portocaliul ala inchis sau ce iti iese tie, iti va trebui ori un sampon cu nuante violet, ori un nuantator blond cenusiu. Iti recomand totusi sa te documentezi inainte, nu de alta, dar daca este deja ars, poti sa ti-l distrugi de tot si pentru ce? Mergi la cineva care stie sa vopseasca.
Daca nu vrei sa te decolorezi, mai stai cu brunetul asta pana se mai duce din vopsea si dupa aceea poti sa te speli cu apa oxigenata de cate ori pana ti se mai deschide. Dar si asta face rau parului. Daca nu, un decapaj. Orice-ai face, tot ti-l strica putinsad. Dar daca folosesti masti si balsam, isi mai revine. Succes!

| Bondarel99 a răspuns:

Daca parul tau e negru(mai ales vopsit) e imposibil sa il faci blond fara decolorare.
Daca il decolorezi va iesi asa(min 6.00)
http://www.youtube.com/watch?v=S8HOPj98kQE
Deci iti trebuie 2 decolorari ca sa il faci blond.

| AleXu224 a răspuns:

De aici

| AleXu224 a răspuns:

De aici draga aici

| LovelySmile98 a răspuns:

Decolorarea naturala a parului folosind ulei de masline. Uleiul de masline nu doar ca ajuta la decolorarea parului, ci este si foarte hranitor pentru firul de par, reusind sa revitalizeze parul tern si sa minimizeze varfurile despicate. Prepara o lotiune decoloranta folosind 2-3 linguri de ulei de masline si sucul de la o jumatate de lamaie. Aplica masca pe tot parul sau pe cate suvite si apoi stai la soare 30 de minute. Repeta operatiunea cateva zile la rand, pana cand obtii decolorarea dorita. In functie de cate de deschisa e nuanta pe care o doresti, poti sa expui parul la soare mai mult timp, pana la maxim o ora, pentru ca altfel razele soarelui sunt nocive pentru par.
Doar de asta stiam. Sper ca te-am ajutat. happy

| Awndre a răspuns (pentru LovelySmile98):

Iti zic eu ca poti sa-ti pui 1l de ulei de masline in cap, pe brunet vopsit, ca nu ti-l deschide nici cu un sfert de tonlaughing.

| Roobeertaa a răspuns:

Buna! in primul rand nu iti recomand sa te faci blonda..mai ales daca tu ai fost bruneta de cand te stii, daca e asa, multe s-au "plans"dupa ce au facut o prostie ca asta. Exista si exceptii carora le sta super bine. Daca nu vrei cu decolorant, spalate cu musetel [acesta mai deschide]sau vopsestete cu blond si in aprox un an-doi ajungi unde vreilaughing dar asa e ca si cum ai da odata cu decolorant si bine...so eu spun sa te tunzi si aplica masti naturale sau ulei de cocos este foarte bun pentru parul deteriorat.