| Marinan a întrebat:

Buna,TPU. In ultimul timp, imi tot apar coșuri si foarte multe puncte negre.Am auzit ca un remediu bun ar fi niacinamide de la revolution.L-ați folosit, este bun?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Niacinamida este bună să-ți regleze nivelul de sebum produs, care da, poate influența la un anumit nivel și apariția coșurilor, cât și micșorarea porilor. Pentru un ten curat însă e nevoie de o rutină bine pusă la punct, iar dacă vorbim de acnee, dermatolog.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Este pentru tratarea petelor post acneice. Nu ajuta in tratarea cosurilor si nici a punctelor negre. Poate ar trebui sa consulti un dermatolog daca sunt foarte multe cosuri. Pentru punctele negre este bun un ser cu acid salicilic si/sau un ser exfoliant. The Ordinary are cativa exfolianti. Cel mai sigur ar fi sa incepi cu unul bland dar atentie, nu este recomandat pe pielea cu leziuni, cosuri etc., pentru ca iti face rau. Cel mai bland este acidul mandelic, cu care eu ma impac foate bine si poti sa il incerci. Inca un lucru important, acizii iti sensibilizeaza tenul la soare, astfel ca e important ca pe timpul verii sa nu folosesti acizi care sunt mai "duri" cu tenul, si sa folosesti neaparat spf. Daca mai ai intrebari raspund cu drag.

| anonimg a răspuns:

Pentru puncte negre se găsesc plasturi la farmacie.

| Aasdfghj a răspuns (pentru anonimg):

Hey! Ai incercat ceva care chiar functioneaza? As fi curioasa sa aflu.

| anonimg a răspuns (pentru Aasdfghj):

La mine au funcționat unghiile. (•‿•) Dar nu le recomand în probleme mai severe.

| Donsavas a răspuns:

N ai decât sa le testezi pe tine ca dacă nu intrebi un dermatolog n ai de unde sa stii sigur

| 4StarLight a răspuns:

Mai degrabă te-aș sfătui să te duci la un deematolog decat sa încerci o grămadă de variante si sa vezi ca dai banii degeaba. Dacă ai o problema cu apariția cosurilor, atunci dermatologul te poate sfătui cel mai bine, în funcție de tipul de ten pe care îl ai. Dacă te iei dupa sfaturile altor persoane sau după ce citesti pe internet, riști să faci mai rau. Macar dupa ce te duci iti va da o soluție sigura si de durata si in cazul in care te vei mai confruntaconfrunta cu aceasta problema, vei sti deja ce sa faci.

| ella7emma a răspuns:

Nu testa/folosi medicamenta/tratamente de pe internet doar pentru ca la cateva persoane merg! Du-te la un dermatolog, el stie ce e cel mai bine pentru tenul tau!❤