| User257 a întrebat:

Bună TPU, mi-am dat cu crema în zona intima și scrie ca nu este recomandat pentru zona intima, m-am spălat cu apa și săpun în zona intima și am folosit șervețel umed și simt că lipește pielea. Cu ce să dau să nu mai lipească? Orice răspuns m-ar ajuta.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai folositi servetele umede, fiindca ori contin alcool, ori diversi solventi care irita mai ales zonele sensibile.

Servetelele alea sunt destnate stergerii pe maini doar, nu pe fata, si nu in zona intima!

Folositi numai apa calda si sapun, apoi clatiti foarte bine si la urma va stergeti pe un prosop curat.

| Violleta2022 a răspuns:

"Serveţele umede sunt pline de substanţe alergene, de particule antibacteriene şi antioxidante toxice. De asemenea, parfumul din şerveţele poate fi dăunător şi poate cauza dermatite sau eczeme. Mai contin si fenoxietanol, un conservant ce poate afecta ficatul, sângele şi dezvoltarea copiilor."

https://doctordebine.protv.ro/......atate.html

https://www.sfatulmedicului.ro/......mede_16230

https://ciao.ro/......ele-umede/

| dullcat a răspuns:

Se repeta intrebarea, iar aici nu ai mai scris ca e vorba de crema de epilat.Este o diferenta mare intre aceasta si crema normala.Nu mai aplica nimic pe piele si mergi la farmacie sau chiar la medic.

| User257 explică (pentru dullcat):

Nu am aplicat nicio crema depilatoare dar de trei zile m-am spălat cu apa și săpun m-am șters cu prosop și nu s-a dus, ce soluție sa dau sa nu mai lipească pielea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru User257):

Incearca cu Spirt (alcool sanitar), care degreseaza pielea si poate elimina lipiciul.

https://totalblue.ro/......33x800.jpg

| dullcat a răspuns (pentru User257):

Nu zau. https://www.tpu.ro/......-are-ceva/

Nu da cu niciun spirt fiindca mai rau faci si te va ustura ca naiba.Iar pe arsuri nici ulei nu se aplica.Mergi la farmacie cat mai curand.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Apă oxigenată, rivanol.
Plus băi de șezut cu ceai de mușețel și sunătoare.

| Xox0 a răspuns:

Aplica sapun (nu sapun lichid) pana face un pic de spuma. Daca nu se duce, aplica pe un puf pana face spuma puful, apoi freci USOR acolo, dar pe langa organele genitale. Daca tot nu se duce, schimba chilotul ori de cate ori se umezesc si astepti sa treaca.

| Ilovedinero a răspuns:

Ulei de bebelus.Si nu mai folosii atatea produse caci sunt cam aspre.Incearca un sapun fin, fara alcool si sulf

| Design2021 a răspuns:

Poti incerca cu ulei rece de care ai in casa, aplicat pe o discheta. Dupa te stergi si te speli normal.

| Bărbatbine a răspuns:

Când lucram la grillking și condimentam carnea foloseam ulei de floarea soarelui când amestecam special sa nu mi se lipească carnea tocată de mâini?‍♂️