| sunshine15 a întrebat:

Pentru cei din Bacau. In viitorul apropiat (pana in vara) as dori sa-mi fac suvite albastre (am parul saten), dar nu stiu ce sa folosesc. Sunt acele tipuri de vopsele/coloranti(n-am idee) care se duc dupa anumite spalari. Unde as putea gasi asa ceva in Bacau sau daca nu ce metode pot folosi?

Răspuns Câştigător
| bluuee a răspuns:

In primul rand trebuie sa-ti decolorezi suvitele pentru ca altfel nu o sa se vada culoarea deloc. Vopsea (semi-permanenta, evident) in culori gen albastru, verde, roz... gasesti greu in magazine, eu am avut intr-un timp un nuantator de la Kallos, albastru si rosu. In rest sunt porcarii care tin pana la urmatoarea spalare.
Vopsea semi-permanenta iti poti lua de aici:
www.pisica-neagra.ro
www.bestial.ro
http://www.gotica.ro/172-COSMETICE/185~VOPSELE-PAR/
Suvite colorate iti mai poti face si cu albastru de metil, violet de gentiana si tinctura de castellani - cred ca-mi scapa ceva :-? - dar se decoloreaza repede.

| sunshine15 explică (pentru bluuee):

Cu albastru de metil a incercat o colega dar am inteles de la ea ca te murdaresti rau, pentru ca, atunci cand ploua sau pur si simplu transpiri acea culoare se ia pe haine

5 răspunsuri:
| Kissmeagain a răspuns:

Pai ai putea sa iti comanzi de pe internet ceva vopsea de par. Nu e foarte greu.
Eu am folosit de pe bestial.ro
Vopseaua semipermanenta nu tine exagerat de mult...maxim 5-6 saptamani...

| Kasia a răspuns:

Daca ai parul saten trebuie sa ajungi la un blond inchis macar pentru ca suvitele sa prinda.foloseste un decolorant apoi poti sa mergi la farmacie si sa iti iei albastru de metil care se duce dupa cateva spalari.

| caus3lov3ya a răspuns:

Nu cred ca vrei sa iti strici parul cu vopsea permanenta poate nu o sa iti placa dupa..nuantatorul arde parul asa ca o solutie naturala si care tine cateva spalari este albastru de metilen il gasesti la farmacii nu costa mult si coloreaza bine dar depinde si de nuanta parului happy si sigur parul tau nu o sa aiba de suferit p.s. daca te decizi sa folosesti albastru de metilen ai grija sa nu iti patezi bluzita k eu am patit-olaughing)))))) bafta :*

| kyte a răspuns:

Se numesc nuantatori si le poti gasi la orice magazin de cosmetice domnita draga si eu nu sunt din Bacau sunt din Buzau si tot ti-am raspuns!