| Crystal112 a întrebat:

Buna TPU
stiu ca a mai fost intrebarea de 100 de ori dar nu am ce face, am cautat peste tot si nu am gait nimic concret
am fost la pediatru m-am masurat, am avut 1.52 si peste cateva luni, adica acum am 1.48 si mm masurat foarte bine si mama si se vede diferenta in clasa
nu e normal ca la 14 ani aproape 15 sa nu am nici 1 metru jumatate
mama 1.66 tata 1.90
am facut tot felul de calcule, am citit despre inot, am facut inot, baschetul iese din discutie
aud in fiecare zi ca e bine sa fii mica, ca ai anumite avantaje dar sincer nu asta vreau sa aud acum vreau sa stiu stiti ceva concret, vreun tratament ceva am auzit ca exista sanse in endocrnologie, vreau ceva concret nu iluzii si incurajari gen "daca esti inalta nu iti gasesti pantofi frumosi", nu doar asta conteaza vreau sa ma simt bine in pielea mea si sa nu mai stau cu capul sus cand ma uit la colegele mele de parca m-as uita la cer, nu ma simt eu bine
sper ca intelegeti
nu uitati ceva concret
multumesc, bineinteles rasplatescwinking

5 răspunsuri:
| Romancutza a răspuns:

Este doar o faza de crestere, nu o poti opri sau grabi.Da.adevarul este ca sunt unele exercitii de intindere, vitamine...dar nu ajuta prea mult.Lasa timpul sa rezolve totul,nu grabi lucrurile, ca faci mai rau, iti zic euwinkingTrus me.

| Bunny a răspuns:

Poate prima data ai fost incaltata in niste adidasi cu talpa groasa(au vreo 3 cm) sau in altceva asemanator, iar a2a oara ai fost in ceva gen balerini sau desculta.Din moment ce tatal tau e inalt ai putea sa semeni cu el, sau nu.Si mama ta are 1.66 deci pana pe la 18 ani vei ajunge cat ea, sau o vei depasi cu 2-3 cm.Ai abia 14 ani si mai ai timp sa cresti.O sa cresti dintr'o data.Fii sigura ca nu o sa ramai asa.Nu te grabi si pana atunci accepta'te cum esti.Nu mai baga in seama elementul asta. Poarta'te normal.Nu ai nimic in minus sau in plus fata de alte fete.Nu stiu de ce te agiti atata pentru un lucru normal.straight faceNu exista inaltimea perfecta.Lasa complexele la o partehappy.

| Adelinesmile a răspuns:

Pai. Si eu am fost asa la un moment dat. Eram cea mai mica din clasa si acum le-am intrecut pe multe fete care eram cu ceva cm mai mari ca mine. Toti avem momente diferite de dezvoltare. Cauta sa bei / mananci mult calciu si stai la soare pe cat posibil, ca asta ajuta. Si fa mult sport! Inot, volei, basket. orice. Eu am ajuns la 1.63 si nu aveam decat 1.38. asta in 2 ani!

Bafta! >big grin

| Neighborhood a răspuns:

Sincer imi pare rau! Dar nu iti face probleme, ai abia 14 ani. eu la 14 ani cat crezi ca aveam? 1.70 si acum am 18 ani, si 1.90. (Si vorba aia, baietii intotdeauna sunt mai inalti decat fetele) Deci, hai sa punem 1.50, si ai abia 14 ani. Hmmm, dupa mine ar trebui sa ajungi undeva pe la 1.65-1.67 pana la 18-20 de ani. Sa stii ca nu e bine nici prea inaltawinking Eu abia am loc intr-un maxi-taxi sau o masina normala, trebuie sa dau scaunu in spate de tot! laughing Deci in concluzie daca vei ajunge la 1.66 pana la 18-20 de ani, sa fi fericita!

| barbyearefitsSe a răspuns:

Si eu am km aceeasi problema
doar ca am trecut d 1.5 cu cativa cm
dar tt mi se pare ca sunt mik
sh chiar am incercat multe acum de ex iau vitamine sh vreau sa ma reapuk de inot...
aaa sh incearca sa mergi l doctor sa-ti dea un tratamentwinking
bafta:*:*::*