Întrebare recomandată | ellasweetlollipop a întrebat:

Am cam devenit obsedata de ingredientele daunatoare din produsele de ingrijire si machiaj. As dori sa-mi recomandati si mie produse bune si cu putine ingrediente daunatoare sau chiar inexistente. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Ok, începem!
Săpun - caută săpunuri handmade la producătorii locali. Săpunuri care ar trebui făcute din bază uleioasă (tot felul de uleiuri, nu contează asta) şi uleiuri volatile pentru aromă + alte ingrediente naturale.
Şampon - aici e mai dificil, dacă apa de la chiuvetă e dură. Dacă nu ar fi dură ai putea folosi foarte bine un săpun handmade. Mai poţi folosi o soluţie de apă cu bicarbonat de sodiu, am să-ţi las la finalul răspunsului linkul corespunzător. De asemenea, mai există alternative precum Ghassoul - o argilă neagră care curăţă părul foarte bine, precum şi ierburi indiene măcinate. Singura problemă la astea e că fac mizerie. :D
Exfoliant: zaţ de cafea.
Exfoliant pentru faţă: tărâţă de grâu cu un pic de miere. O laşi aşa pe faţă sub formă de mască, vreun sfert de oră, apoi masezi. Senzaţia e super şi îţi face un ten de bebeluş.
Ulei de corp: unt de cocos. Important e să-l aplici imediat după baie, ca să intre uşor în piele.
Mască de păr: unt de cocos, combinat cu vitamine uleioase sau miere de albine, dar şi altele care-ţi mai trec ţie prin cap (gălbenuş de ou spre exemplu). Untul de cocos e mult mai eficient decât uleiul de măsline, ca mască de păr, deoarece pătrunde firul de păr şi îl "repară". Bine, contează să-ţi tunzi vârfurile regulat dacă vrei să ai un păr frumos :)
Deodorant: bicarbonat de sodiu. Te speli bine, apoi umezeşti extrem de puţin axila şi iei cu degetele puţin bicarbonat şi îl aplici pe axilă. Mai există pe internet tot felul de deodorante hand-made, dar mie ăsta mi s-a părut cel mai eficient (şi ieftin pe deasupra).
Pastă de dinţi: din câte am înţeles există la plafar nişte amestecuri de ierburi folosite în acest scop. Întreabă, pentru că eu nu ştiu foarte multe despre ele momentan.
Demachiant: Iei o dischetă de vată, o umezeşti cu apă şi pui pe ea un strop de ulei, preferabil tot de cocos, pentru că are o consistenţă mai uşoară. Apoi te demachiezi. Se ia orice urmă de machiaj. Poţi folosi şi ulei de măsline sau de floarea soarelui.
Balsam de buze: cremă de gălbenele Calendula (tot la plafar găseşti) pe care o combini într-o cutiuţă mică cu un pic de ulei de cocos şi un strop de vitamina E. Pentru mine e singurul care chiar funcţionează. Şi am încercat o mulţime, care mai de care mai lăudate.
La capitolul machiaj, există o gamă de produse fără parabeni, naturale etc, dar sunt foarte scumpe. Personal, nu prea folosesc machiaj, aşa că nu îţi pot recomanda ceva concret.
Dacă mai ai întrebări, ask me :)
linkul cu bicarbonatul pe post de şampon: http://www.sfaturilebunicii.ro/......8%99ampon/

| ellasweetlollipop explică (pentru yellowalien):

Multumesc foarte mult! Mi-a fost de ajutor mesajul tau si voi aplica sfaturile pe care mi le-ai dat!

3 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Cauta pe net metode naturiste de ingrijire, sunt foarte multe, si chiar eficiente!
Un exemplu ar fi acest site:
http://www.biancabrad.com/site/?page=amart¶m=un14
In privinta machiajului, poate ca ar trebui sa nu faci exces, doar atat.

| supermamici a răspuns:

Buna,
iti recomand produsele de la yves rocher createur vegetale: http://timez.ro/tag/yves-rocher/