| r2d2 a întrebat:

Vreau sa-mi fac cateva suvite roz acasa si nu stiu daca e musai sau nu sa fac testul anti-alergic. Eu am parul foarte lung (undeva la 50-60 cm), iar suvitele le vreau de jos in sus si sa atinga cam jumatate din lungimea toatala a firului de par. Vopseaua nu va atinge deloc scalpul... ma gandesc, mai e necesar sa fac testul anti-alergic din moment ce vopseaua nu va atinge pielea? E a doua oara cand ma vopsesc, insa prima oara am folosit o vopsea vegetala. Acum voi folosi Loncolor. Pareri? Multumesc!

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Aplică întâi pe o singură șuviță și vezi atunci.

| Goete a răspuns:

Fa testul antialergic si fa suvitele cu specialisti, sub supraveghere medicala si cu anestezie locala, la cap?

| Furnicuta000 a răspuns:

Sunt foarte putine persoane alergice la substantele chimice din vopsea dar totusi nu trebuie sa risti. Si sa stii ca nu numai daca atinge pielea. Poti doar sa inspiri gazele alea degajate de reactia dintre crema coloranta si oxidantul si sa faci o reactie alergica.
E posibil sa iti atinga scalpul si daca iti faci doar suvite (asta daca nu infoliezi bine fiecare suvita in aluminiu dupa ce o vopsesti).