| oanaBI a întrebat:

As dori si eu o solutie in legatura cu bubitele dupa epilat.Defapt atunci cand creste firul de par pielea se irita, se fac bubite si fara sa ma scarpin.Am incercat toate tipurile de epilare si cea cu crema este cea mai neiritanta insa de scurta durata. Nu stiu ce sa mai folosesc sa pot avea o piele normala!

Răspuns Câştigător
| AikkoxD a răspuns:

Înainte de epilare, fă-ţi o baie fierbinte şi lungă, astfel încât porii să se deschidă. Apoi, freacă uşor pielea cu prosopul, ca să elimini pielea moartă şi să iasă firul mai repede.
Poţi să te faci cu ceară, mie cel puţin, nu-mi apar bubiţe. Încearcă de la Veet, sunt bune şi au şi un parfum plăcut. După ce te epilezi, dă-te cu ulei de măsline, sau dacă nu ai, cremă de gălbenele cu efect cicatrizant (sunt mai multe tipuri).

2 răspunsuri:
| PinkSugar a răspuns:

Si eu sunt ca tine dar nu am ce sa fac.dar inainte sa ma epilezi fac o baie calda si dupa aia ma epilezi cu epliatorul cand termin ma dau cu spirt sau cate o data cu cuburi de gheata ...nu o sa mai ai pielea iritata asa tare ca inainte dar nici nu o sa treca deloc ...sa sti ca mi-a spus sa ma dau cu crema hidratanta dar degeaba mai bine cu spirtul

| xCrinax a răspuns:

Imediat dupa epilare poti sa folosesti pudra pentru bebelusi, dar sa nu fie parfumata daca folosesti crema pentru ca stiu ca nu e bine sa folosesti un produs parfumat. Cel putin in prima zi nu te vei irita, continua sa o aplici si in urmatoarele zile. In rest, sunt de acord cu restul sfaturilor pe care le-ai primit. Toate cele bune!