| Adinutzzaa a întrebat:

Bună ziua! Ce părere aveți despre manichiura cu oja semipermanent a? Este la fel de ok ca și manichiura cu gel? Gelul știu ca este mai tare, însă este chiar atat de mare diferența între gel și semipermanentă? Mă interesează să nu se rupa unghiile foarte repede sau să sară oja de pe unghie imediat. Din ce am înțeles la semipermanenta se aplică o bază care întărește, deci nu pune practic oja direct pe unghia ta naturală și o bagă la lampa UV.

2 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Oja semi cu apex creat din baza rubber este perfecta pentru unghiile naturale de lungime mica.
Daca vrei lungime mai medie sau lunga gen 1/2 sau dublul placii tale unghiale se recomanda gelul pentru ca este mai dur si ofera rezistenta.
Deasemenea daca ai unghiutele f subtiri si fragile ca asa sunt ele chit ca le tii scurtute tot gelul e mai bun.
Oja semi rezista f bine daca ai grija, nu sare nici in 4 saptamani.
Cu baza rubber se creeaza si o protectie este ca un gel doar ca este flexibila.
Sunt 2 feluri de baze, cea normala de face aderenta cu gelul sau oja semi si se pune in strat f subtire si cea rubber care este cum ii zice numele cauciucata, o asezi ca pe gel pe unghie, poti face si o mica extensie.
Sunt si diferite culori la fel ca gelul. Nu e nevoie sa mai aplici semi ca sunt ff multe variante cu tot ce iti doresti.
https://www.youtube.com/watch?v=sIEnaRXnRKQ

| OxyAliA a răspuns:

Oja semipermanentă este mai puternică. Rezistă mai mult timp și nici nu necesită prea multă întreținere, cum este la cea cu gel.