| Edeline a întrebat:

Cum se aplica corect gelul UV pe unghia naturala sau pe tips mai exact? cum se procedeaza ca sa nu intre aer intre unghie/tips si gel? multumesc frumos!:*:*:*

Răspuns Câştigător
| Rebeca22222 a răspuns:

De obicei, motivul pentru care intra aer sub gel este pentru ca ai atins cuticula cu gel sau primer. Ai grija ca la fiecare strat de gel sa nu cumva sa atingi cuticula, pentru ca atunci cand unghia va creste, va intra si aer sub gel. Procedeul de aplicare al gelului este destul de simplu :
1.Impingi cuticulele si le tocesti putin cu freza.
2.Scamosesti unghia. (O pilesti, dar nu prea tare, doar cat sa iei luciul natural al acesteia. )
3. Aplici primer-ul.
4. Aplici primul strat de gel intr-o cantitate foartee mica.
5. Aplici gelul camuflaj. (cel de culoarea pielii) Daca nu ai nu e nicio problema, poti sari peste acest pas, nu e obligatoriu.
6.Realizezi modelul. (french, sclipici, strasuri sau orice altceva cere clienta)
7. Aplici stratul gros de gel. (stratul constructor)
8.Stergi cu cleaner si apoi pilesti foarte bine in parti si pe suprafata unghiei, pana elimini tot gelul in plus.
9. Aplici gelul finish, tot asa intr-o cantitate mica.
10. Aplici ulei de cuticule.
Sper ca te-am ajutat, iar daca mai ai intrebari ma poti contacta pe id-ul meu : unghiigel.georgiana