| Lailaramses a întrebat:

Bunaaa! Am nevoie de un sfat de la un hairstylist...
Acum o lună m-am vopsit blonda, eu având varfurile blonde deja, partea dintre rădăcină și vârfuri mai deschisa decât rădăcină și radacina naturala. M-am vopsit cu palette xl9 și a ieșit un blond cenușiu. Azi m-au apucat pandaliile pentru că voiam un blond mai deschis. M-am vopsit cu syoss oleo intense 12-00. La rădăcini e galben și pe lungimi roz. Ce as putea să-i fac? De ce a ieșit așa?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Poate sa fie si din cauza asta, daca nu aveai roz in par la prima vopsire.
Si eu m-am dat de vreo cateva ori cu vopsea din aia care deschide 9 tonuri pe parul deja blond in speranta ca se va mai deschide dar nu s-a intamplat asta. Pudra e cea mai eficienta in caz ca vrei blond alb.
Cat despre masca, sunt bune si alea din comert, o sa vezi pe parcurs cum se comporta parul tau si de cata hidratare ai nevoie. Eu mai foloseam si placa si de asta a trebuit sa bag multe tratamente in el ca ajunsese ca matura.

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Eu nu sunt hairstylist dar am experienta de 7 ani cu blondul. Acasa nu la salon. E foarte greu sa obtii blond deschis din vopsea (cea mai puternica din comert e syoss lighteners care deschide 9 tonuri, de fapt e impropriu spus vopsea, e de fapt un decolorant dar nu asa daunator ca ca pudra decoloranta). Nu stiu cat de deschis vrei tu. Daca vrei blond platinat ma indoiesc ca vei reusi fara pudra. Daca ti-a iesit galben il poti corecta cu sampon nuantator si va arata frumos. Daca totusi vrei sa fie mai deschis si nu vrei sa folosesti pudra, ia-ti syoss lightener, daca nici asa nu iti place, ia-ti pudra. Dar dupa toate torturile astea aplicate parului ar trebui sa iti faci masti la greu cu uleiuri (de cocos, de masline etc), eu asa mi-am salvat parul dupa ce incepuse sa se rupa si nu mai puteam nici sa bag mana in par.
Cat despre roz, e foarte ciudat. Ori aveai tu parul colorat inainte (chiar si o cantitate foarte mica de vopsea ramasa pe par, orice vopsea, influenteaza decolorarea) ori de la vopseaua de dinainte, palette. Eu nu am obtinut niciodata vreo nuanta de roz cand am folosit blond, deci probabil prima varianta.

| Lailaramses explică (pentru Bondarel99):

Cealaltă vopsea a decolorat tot cu 9 tonuri. Acum m-am făcut cu syoss care ar fi trebuit să-l mai deschida cu 7 nuanțe...

| Lailaramses explică (pentru Bondarel99):

Poate să fie din cauza că eram deja data cu un șampon nuantator? Mi-am cumpărat o masca de par foarte buna care repara firul deteriorat... Acum chiar nu știu ce să fac

| Lailaramses explică (pentru Bondarel99):

Mulțumesc mult ❤️ cred că o să-mi iau un nuantator și o să rezolv problema, macar pe timpul verii. Când o să incep școala o să vad ce pot sa fac.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Lailaramses):

Cu placere happy

| Bondarel99 a răspuns (pentru Lailaramses):

Poate sa fie si din cauza asta, daca nu aveai roz in par la prima vopsire.
Si eu m-am dat de vreo cateva ori cu vopsea din aia care deschide 9 tonuri pe parul deja blond in speranta ca se va mai deschide dar nu s-a intamplat asta. Pudra e cea mai eficienta in caz ca vrei blond alb.
Cat despre masca, sunt bune si alea din comert, o sa vezi pe parcurs cum se comporta parul tau si de cata hidratare ai nevoie. Eu mai foloseam si placa si de asta a trebuit sa bag multe tratamente in el ca ajunsese ca matura.