| SakuraMiraiEdo a întrebat:

Care e diferenta dintre emo si goth?

Răspuns Câştigător
| NH4OH a răspuns:

Este o mare diferență, de la numele lor și rutina zilnică până la vestimentație.
GOTH : http://prnt.sc/ak1rvb
EMO : http://prnt.sc/ak1rob
Stilul goth este profund în negru, de cele mai multe ori cu tendințe elegante. Au un caracter puternic și excentric, sunt inteligenți. Ascultă muzică bună, rock, metal și alte subgenuri ale rockului.
Cei emo au două teorii practic :
-emo înseamnă emotiv, reținere, anxietate, singuratic și alte stări neplăcute.
-dar, emo este și un stil practicat de persoane foarte fericite.
Eu numesc " emo " pe acele persoane care abordează stilul, si nu starea semnificativă. Toți avem părți mai puțin plăcute ale vieții, deci nu ne putem numi emo.
De obicei, persoanele emo se află în rândul adolescenților în mare parte și ascultă nightcore, k-pop, rock. Poartă freze foarte filate, colorate, la fel și vestimentația.
Fundă?

2 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

Sunt multe diferente, de la imbracaminte, a muzica pe care o asculta, la mentalitate

Emo: sunt genul din ala inchisi in ei, cu ganduri sumbre, de obicei distanti, nu prea au prieteni.traiesc in grupul lor inchis...si rebel

Gothic:sunt realisti, se "aseamana" cu "rockeri satanisti" se imbraca super ciudat...nu stiu' ce as mai putea zice..am prieteni cu stilul Goth. cu care ma inteleg super bine.

| NellieLovett a răspuns:

Sunt 2 stiluri destul de diferite. Emo= emotiv adica tot ce tine de tristete, ura, lasitate, emotivitate, plans. E o stare generala proasta. Cat despre haine, se poarta haine negre si orice combinat cu roz. Gotic inseamna acel stil rock care tine de aspectul fizic. In general se poarta rochii negre, bocanci. E un aspect rock elegant. Goticii vorbesc despre moarte in sensul bun, emo in sensul rau.