| Ingognito a întrebat:

Care e faza cu varfurile despicate can niciodata nu am inteles, cum at trebui sa arate ca sa iti dai seama ca le ai, trebuie sa fie varfurile separate unu de altul sau cum rolling on the floor si ce are daca sunt asa in afara de aspect mai este alta problema?

5 răspunsuri:
| georgiana999 a răspuns:

La soare se vad oribil: acele bifurcatii de la varf apar ca fiind mai deschise la culoare si odata ce bate lumina pe ele... zici ca formeaza o matura. Alta problema cu ele este ca daca nu le tai, ele se vor tot rupe si se vor forma alte inspicatii in loc, astfel incat, da impresia ca nu mai creste ( el creste dar se rupe continuu de la varfurile alea inspicate).

| DenisaNicoletaG a răspuns:

Odata la 3 luni trebuie sa le tai, parul trebuie sa se regenereze si cu acele varfuri care vor creste incontinuu tocite/tocate, nu are cum.

| Laura927 a răspuns:

Varful despicat e un fir de par care are mai multe terminatii la varf, are un aspect neingrijit plus ca nu se regenereaza cu orice crema i-ai baga tu.
Unica solutie este sa tai varfurile.

| Jouliete a răspuns:

Pai varfurile despicate adunate mai multe la un loc se simt aspre spre deosebire de cele nespicuite. Varfurile despicate par puțin albe la varf si poti observa cum la unele din ele se desparte firul in doua parti si astfel devine mai subțire si se rupe mai usor, din cauza asta trebuie tuns. Parul se spicuieste din multe motive: folosirea placii, a feonului, sau chiar si a unor substante folosite pe păr, sau pur si simplu datorita mai multor factori aparuți de a lungul timpului. Deaia trebuie tuns parul dupa o anumita perioada. Firele "sănătoase" sunt acelea care se simt fine la capăt si nu sunt albe in si nici nu încep sa se desparta in doua. Uite-te la parul tau si incearca sa gaseste diferentele pe care le-am spus.

| DenisaFMM69 a răspuns:

Pentru multe persoane contează aspectul dar părul [cu vârfuri despicate] nu este sănătos. Singura soluție ca sa scapi de vârfuri despicate este sa tai din vârfuri (~3cm). Firele de par despicate au un aspect tocit și ușor decolorat.