| Andreeas1997 a întrebat:

Cat ma costa sa ma fac la salon urmatoarele :
Vopsit ballayage blond-gri
Sau vopsit suvite blonde?

Răspuns Câştigător
| medicine a răspuns:

Nu se tine 2 minute decolorantul, ci in jur de 15-30 min in functie de ce scrie pe ambalaj, sau o ora in caz ca se decoloreaza greu. Va iesi blond. Pentru blond-gri, se poate amesteca violet de gentiana in sampon (jumate de sticluta, pentru inceput, daca nu e destul, una intreaga de violet de gentiana) Parul gri nu rezista fara spalari regulate cu sampon violet, care se poate face dupa metoda de mai sus sau se poate cumpara de la kallos. Samponul violet are rolul de a neutraliza nuantele de galben generate de decolorarea parului. Dupa decolorare si spalare cu sampon si balsam se poate aplica si o cantitate mica de ulei de cocos pe parul umed, va ajuta la stralucire si, aplicat regulat la fiecare spalare, previne aspectul de matura pe care il are de obicei parul decolorat.

| Andreeas1997 explică (pentru medicine):

Eu cand pun decolorantul pe par dupa 2 min incepe sa friga rau si deja e galbenul acela pui f deschis, dupa doar 2-3 min.

5 răspunsuri:
| georgianasiiulia a răspuns:

Te costa in jur de 50 de lei cam asa

| medicine a răspuns:

Depinde de salon, eu stiu de in jur de 100-150 lei. Dar balayage se poate face si acasa, cu conditia sa ai rabdare sa iti descurci parul dupa aceea, desigur. E necesara o perie rotunda, si un decolorant. Poti sa iti pui decolorantul in partea de jos a parului si apoi te perii de jos in sus pana obtii efectul dorit. Balsamul aplicat ulterior va ajuta la descalcire. Am o prietena care asa si-a facut si i-a iesit un balayage perfect. E o metoda ceva mai neplacuta decat la salon, dar e mai ieftina.

| Andreeas1997 explică (pentru medicine):

Deci culoarea o fac direct cu decolorant atat nu? Dar faza e ca la mine daca tin decolorantul 2minute pe par s-a facut rau

| medicine a răspuns:

Nu e nici o problema cu galbenul pui, parul oricarei persoane devine galben pui in urma decolorarii. Galbenul pui dispare daca te speli la fiecare samponare cu sampon violet, il gasesti de la marca Kallos in magazine de cosmetica, e in jur de 11-15 lei, sau il poti face amestecand violet de gentiana in sampon. Nu stiu cantitati exacte, incearca intai jumatate de sticluta, daca nu e suficient pune toata sticluta in samponul tau, apoi foloseste regulat acest sampon si nuantele de galben for fi inlocuite de gri. Eu am amestecat violet de gentiana in sampon (gasesti la farmacie si costa in jur de 5 lei cred) si am obtinut un sampon violet ok. Si cel cumparat e ok. Depinde daca vrei sa il cumperi sau sa il faci, amandoua sunt ok dar trebuie folosite regulat altfel galbenul revine. Cand vei decide sa iti schimbi culoarea bineinteles nu vei mai avea nevoie de sampon violet.