| Nistor_Irina_1974 a întrebat:

Câte ore pe zi este normal să mă uit la televizor dacă am 10 ani?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| ALGator a răspuns:

Nu conteaza cifra absolut. Televizorul nu te "imbolnaveste" doar pentru ca te uiti la el. Dar sunt probleme cu TV pe care le pot avea si adultii. Aceea ca TV ofera un mod prea simplu, pasiv, de consum ceeace te poate distrage de la alte moduri mai active de a face ceva. De exemplu la o carte trebuie sa intorci paginile si sa citesti in ritmul tau. La un meci trebuie sa dai singur cu sutul in minge spre deosebire de un meci vazut la TV.
Cateva principii ar fi:
- nu sta in fata TV ca sa astepti sa apara ceva pe vreun canal. Vei pierde de 5 ori mai mult timp cu asta. Cauta in programul TV daca exista ceva care te intereseaza. Uita-te dupa care inchide TV. Exemplu de emisiuni cu continut intresant ar fi filme artistice, documentare, concerte, discutii cu persoane de la care merita sa afli ceva ("Garantat 100%). Desene animate sunt OK, dar trebuie sa inveti sa faci deosebirea intre porcarii si desene bune. Desenele animate sunt sau pot fi o arta.
- nu te uita la posturi neserioase, cu multa reclama pe ele. E mult gunoi.
Atentie la tot felul de "concursuri" "competitii". Cod portocaliu de vulgaritate.
Emisiuni de barfa despre viata privata a unor persoane sunt gunoi. BBC este de exemplu un post serios.
- o zi in care ai pierdut vizionarea TV poate fi o zi castigata.
- nu trebuie sa ajungi sa te temi de TV. Nu e diavolul, dar trebuie sa inveti sa-l folosesti cu masura.
- ideea de numar de ore pe zi e si ea riscanta.
Daca iti spun de exemplu "o ora pe zi" inseamna ca pierzi 7 ore pe saptamana indiferent daca in ziua respectiva e un program interesant sau nu. Si daca se da de exemplu un documentar sau un film bun pe care vrei sa-l vezi "nu ai voie" sa te uiti la el pentru ca a depasit o ora.
Eu mi-as face un buget saptamanal, sa zicem in jur de 5 ore pe care sa-l folosesc dupa caz.
Mai retine ca riscul TV este ca folosit inconstient produce dependenta (ca alcoolul, tutunul si celelalte). Al doilea dezavantaj ca este un mediu pasiv: iti da in gura mincarea mestecatea. ceeace iti atrofiaza propriile capaciati. Odata instalata dependenta, TV fura timp sau chiar anihileaza alte activitati necesare.
Asta fiind spuse, succes!

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cat mai putin, mai mult de 2-3 ore continuu, nu.
Afecteaza creierul, daca poti face altceva, fa-i.

| lpavel a răspuns:

2 ore dupa care 3 ore pauza si iar 2 ore...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa iti spun sincer eu nu am TV acasa, dar daca as avea, pe copiii mei i-asi lasa maxim 1:30 ore pe zi. Copiii au intre 4 si 13 ani.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai tv acasa? Nu credeam sa fie cineva care nu are tv, in afara de cei sarmani care nici nu au ce pune pe masa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Avem un TV dintr-acela vechi pe care nu-l mai folosim si nu pentru ca suntem,, sarmani".

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am spus asta pentru ca nu concep o casa fara tv.

| NoFeelings a răspuns:

Păi eu una la televizor mă uit cam 3 ore pe zi, seara, la niste programe de pe KanalD. Altceva, chiar nu găsesc nimic interesant la TV, as că nu mă uit.

| AdiZone a răspuns:

Uite-te la desene animate în cazul tău. Nu sta foarte mult. Nu te uita pe programe care se discuta despre politica sau despre ce se întâmplă în viata de zi cu zi. Părerea mea e ca ne spala pe creieri sa gândim cum vor ei. Funda!?