| NicoLLe_5415 a întrebat:

Ce as putea folosi pentru parul uscat? de vreo 2 saptamana parul meu s-a deteriorat considerabil dar nu stiu de ce, este foarte uscat si se rupe extrem de repede... ce as putea folosi pentru a remedia situatia?

Răspuns Câştigător
| Emeraude a răspuns:

Pentru parul deteriorat si varfurile despicate se folosesc tratamentele naturiste. Cele probate si care si-au facut efectul, in ceea ce ma priveste sunt:
-masca din ulei de masline si galbenus de ou: amesteci intr-un vas ulei de masline si un galbenus de ou si aplici pe parul uscat (sau ud) si astepti in jur de 30 de min. Samponezi (eu folosesc Nivea Repair sau Pantene) si clatesti bine cu apa (daca obisnuiesti, poti folosi si-un balsam). Parul va avea un aspect natural, ingrijit, stralucitor.
- pentru stralucire de diamand, foloseste otetul pe par (la fel, umed sau uscat) lasi 30 de min si clatesti. Parul va avea aspectul dorit, vei scapa de matreata si vei trata si scalpul in acelasi timp.
-uleiul de ricin
- tratamentele din gama Revalid impotriva caderii parului
Cam asta iti pot recomanda, din ce am auzit si incercat si eu.
Succes!

5 răspunsuri:
| madaa a răspuns:

Gama Gliss de la Schwarzkopf 19 minerale active este cea mai buna sincer eu de cand o folosesc imi este moale parul are luciu si varfurile sunt reparate eu folosesc toata gama masca de par sunt baza balsamul nu prea masca de par este cea mai importanta happy

| Zoet a răspuns:

Un sampon special pentru problema ta.De preferat poate fi Herbal Essences!winking

| selfish lover. a răspuns:

Foloseste un sampon special pentru par uscat si evita sa iti speli zilnic podoaba capilara. Facand asta vei indeparta stratul protector al parului si vei observa cum acesta se deterioreaza in timp. Este suficient ca sa te speli o data sau de doua ori pe saptamana pana cand firul de par isi va reveni.
Pe langa sampon este indicat sa folosesti si un balsam, pentru a impiedica uscarea parului si pierderea elasticitatii. Vei vedea ca utilitatea balsamului in cazul acesta este esentiala.
Evita sa folosesti placa de intins parul, feohnul si ondulatorul.
Foloseste masti naturale pentru parul uscat. De exemplu ai putea sa folosesti o masca rezultata in urma unui amestec de banane, avocado si ulei de masline. Dupa 20 de minute clatesti parul abundent.

| yanna_5618 a răspuns:

•incalzeste o jumatate de cana de ulei de masline

•maseaza-l pe par

•inveleste-ti parul in folie stretch si apoi aplica peste un prosop cald

•lasa-l asa pentru 30 de minute

•spala-ti parul cu un sampon pentru par uscat

[PS: prima data am vazut pe net aceasta "reteta"... dar a fost incercata de o prietena... si si'a facut efectul]

| zeenath a răspuns:

In primul rand parul vorbeste despre starea ta de bine/rau din corpul tau! daca esti fumatoare redu din ele! Mananca fructe, contin multe vitamine! Consuma multa apa! Pare-mi-se ca nu prea consumi apa si e semn de deshidratare! Somn la ore normale! Redu stressul si nu ti-ar strica un consult endocrinologic! greutatea corporala ti s-a modificat in ultima vreme? Structura unghiilor este aceiasi? Pielea nu ti-e mai uscata? Tratament local pentru par este foarte bun un galbenus de ou curatat de membrana, amestecat cu cateva picaturi de ulei de ricin, putin lapte proaspat si cateva picaturi de lamaie! faci un mix care il aplici pe par! stai asa aprox 15 min si apoi te speli pe par! daca nu vrei tot frigiderul in cap, asa cum mi-l pun eu,laughing) maseaza-ti scalpul cu ulei de ricin ( 4-5 ron /flacon) sau ulei de masline! Tine-l aprox 1 ora sau chiar mai mult si apoi il speli! Bafta!winking