| PunkyBrunette a întrebat:

Ce atitudine aveti fata de machiaj? Va machiati in fiecare zi sau doar la ocazii speciale? Si ce produse folositi?

14 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Doar la ocazii speciale, zilnic folosesc rimel

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Cred că machiajul oferă un plus de splendoare şi încredere în sine, cu toate că adesea prefer frumuseţea naturală. Nu-mi plac persoanele care se dau cu atât de mult machiaj încât ai putea să-l razi cu cuţitul de pe faţa lor.
Mă machiez de fiecare dată când trebuie să ies din casă, dar nu strident, ci foarte finuţ. Cel mai mult folosesc rimelul, că îmi scoate în evidenţă ochii.

Numai bine!

| PedoBarbie a răspuns:

Eu mă machiez des, dar nu exagerez.
O atitudine bună. În fiece zi, la fiecare ocazie. Produse.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar ocazii speciale si desigur cand am chef sa fac asta
In special cele de la Avon si BBcream

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Una foarte buna cat timp stii sa le folosesti si ceea ce sa alegi.
Eu o incadrez la arta, impreuna cu design-ul vestimentar, pictura, unde panza este tenul.
Ma atrage mult combinarea culorilor si efectele spectaculoase pe care le poate avea asupra unui aspect. Si gandeste-te ca sunt doar niste culori care fac niste schimbari radicale.

Nu ma machiez chiar zilnic. Nu am foarte mult timp. Hai sa spunem, de vreo trei ori pe saptamana.

Vreau sa ajung la un rezultat profi, deci momentan inca strang bani pentru echipament, iar lista pare sa nu se mai termine.

Folosesc primer pentru ochi dupa ce aplic o crema hidratanta, intentionez sa imi iau si pentru fata in curand.
Imi fac cateye cu creionul dermatograf cand sunt mult prea pe fuga, iar in rest cu tusul asta de la Sephora, sunt la a doua sticuta: http://www.sephora.com/......sh-P303302
Planuiesc sa imi iau o pensula unghiulara subtire special pentru tus cu gel, ca e prea profi pentru mine o periuta subtire, desi nu ma plang deloc de precizie. Daca exersezi, te obisnuiesti, altfel poti sa stii toate tehnicile ca tot nu e un rezultat frumos estetic.
Rimel nu folosesc, nu am nevoie, mi se pare inutil in cazul meu. In schimb, imi mai descalcesc genele cu un gel incolor, pe o periuta ca aceea de rimel clasica.
Vreau corector/anticearcan.
Daca sunt nevoita sa folosesc fond de ten, prefer unul mai scump cu mai putin talc si cu protectie UV. Pentru a nu deveni lucios, il fixez cu pudra libera.
Blush am, dar nu ma tenteaza prea mult.
Am doua rujuri: http://www.sephora.com/rouge-shine-lipstick-P310714?skuId=1382175
Asta e doar pentru ocazii speciale, foarte puternic si rezistent. Il aplic cu o pensula ca altfel arat ca n, aiba cu trei straturi direct din baton.
Si asta, de zi cu zi. Doar ca. l-am consumat in doar doua luni si nici macar nu l-am folosit excesiv. O sa mai caut o nuanta asemanatoare la alte marci, mi se pare frumoasa:
http://myexquisiteworld.wordpress.com/......-swatches/
Un luciu de buze noname putin colorat, aproape transparent spre roz pentru a se apropia de culoarea naturala. Initial foloseam doar asta, insa nu imi place cum se lipeste de par la vant.

| Kriss96 a răspuns:

Machiajul te face mai frumoasa.
In unele cazuri trebuie sa acopere niste imperfectiuni, iar in altele sa creeze un efect placut asupra fetei.
Daca te machiezi nu inseamna neaparat ca ai acnee sau imperfectiuni. Dar pielea in general nu e chiar ca lacrima. In primul rand tenul are o culoare naturala palida.
Genele arata mult mai bine cu rimel pentru ca majoritatea persoanelor le au scurte si nu prea se vad (si din cauza culorii).
In concluzie machiajul infrumuteseaza sau acopera imperfectiuni. Creeaza si o senzatie placuta de satisfactie si da o oarecare incredere in propria persoana. Asta e atitudinea mea.
Ma machiez zilnic. Dar numai cu fond de ten, pudra si rimel. La petreceri folosesc creion sau tus si fard.
Mi se pare chiar aiurea sa folosesti fard zilnic. Fardul nu este pentru zi in primul rand.
Folosesc fond de ten Vichy, pudra Sephora si rimel Bourjois. Fardurile si creioanele tot de la Sephora le am.

| SatanLovesYou a răspuns:

Detest machiajul.

| Curious1324 a răspuns (pentru SatanLovesYou):

Like

| Curious1324 a răspuns (pentru SatanLovesYou):

Eu una nu ma machiez, cand ies undeva doar cu un pic de luciu de buze roz, sau incolor... La ocazii speciale ma fac la ochi cu culori asemănătoare pielii. Si rimel... Cred ca e mai elegant asa.

| SatanLovesYou a răspuns (pentru Curious1324):

Meh, eu nu prea ma duc la "ocazii speciale". Nu folosesc deloc, n-am de ce. I-auzi, cica te face mai frumoasa. Si dupa ce-l dai jos? Te sperii te propria mecla? rolling on the floor)))

| Curious1324 a răspuns (pentru SatanLovesYou):

Cam asa ceva

| Florinaa123 a răspuns:

Eu una consider ca machiajul e un fel de accesoriu in plus pentru fete, dar nu este neaparat sa fie strident, doar la ocazii speciale. In zilele obisnuite eu folosesc doar creion si rimel. big grin

| Di7 a răspuns:

In fiecare zi. dar folosesc colori cat mai naturale. folosesc de la elf, maybeline si radiant happy Funda? :3

| SoryuAsukaLangay a răspuns:

Eu apreciez machiajul si ma preocupa acest domeniu! machiaj folosesc aproape in fiecare zi si cumpar produse de calitate in masura in care mi le permit