| yasmina23 a întrebat:

Ce crema imi recomandati dupa epilarea cu lama de ras, pentru a vindeca iritatrea.sau ce metoda imi recomandati pentru epilare ca sa evit iritarea, iritarea o am tot timpul dupa ce ma epilez, cum creste parul dispare si iritatia.va rog dati-mi un sfat! va multumesc

Răspuns Câştigător
| miriam a răspuns:

Cel mai indicat este cu ceara la cald, deoarece subtiaza firul de par si in timp diminueaza creserea. Dupa epilarea cu ceara se foloseste ulei de corp.

6 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Iti recomand sa nu te mai razi - nu este foarte bine pentru ca te iriti si in al doilea rand parul creste cu fir mai lung, mai gros si parul se indeseste. Este bine sa te epilezi cu ceara. Daca o vei face o sa tina mai mult timp fara sa creasca parul si dupa cateva epilari succesive vei vedea ca se va rari.

mlm
| mlm a răspuns:

Incearaca sa eviti epilarea cu lama, ai sa vezi ca iti creste par mai mult, incearca sa te epilezi cu acea crema depilatoare de la Farmec contine si extract de aloe vera, este foarte buna si nici nu iti provoaca iritatie.

| psiholoaga a răspuns:

Daca doresti tot o metoda non-invaziva, incearca cremele depilatoare. Le aplici, le lasi cat scrie pe prospect si te stergi. Inainte de a aplica, insa, testeaza pe o portiune mica de piele, sa nu fii alergica la ingrediente. Daca doresti metode al caror efect sa dureze mai mult, incearca epilarea cu ceara calda sau rece sau epilatorul. Cel mai probabil te vei irita si dupa ele, dar nu te mai epilezi asa des, deoarece parul creste mai greu. Inca ceva: dupa ce te epilezi, prin orice metoda, stai putin fara haine, lasa pielea sa respire. Daca transpiri, porii fiind inca deschisi, te iriti.

| Ben. a răspuns:

O crema cu antibiotice, in egiptul antic medicii puneau miere peste rani ca sa nu se inflameze, pentru ca zaharul nu lasa bacteriile sa traiasca, dar asta numai dupa ce te/ai depilat si urmeaza sa apara tovarasul tau...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu te duci la cosmetica unde te epileaza foarte bine, cu ceara si nu mai ai tu probleme. Nu te mai epila cu lama ca iti creste apoi parul ca mararul si se intareste. Sau, iti cumperi ceara pentru epilat si o faci acasa, dar nu cu lama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lotiunea de corp dove, pe mine ma ajuta incearca si tu