| GabrielaS13 a întrebat:

Ce e mai bun pentru cresterea mai rapida a unghiilor? Uleiul de ricin sau uleiul de masline?

7 răspunsuri:
| HurremSultan a răspuns:

5 solutii pentru ca unghiile sa creasca mai repede

1. Ingrijeste-ti unghiile. O manichiura adecvata este esentiala pentru ca unghiile tale sa creasca mai repede. Protejeaza-le cu un strat subtire de lac transparent sau cu o oja. Sa stii ca ajuta la crestrea unghiei! Este recomandat sa alegi un lac de unghii de calitate!

2. Masajul este benefic pentru cresterea unghiilor. Un masaj de cinci minute in fiecare seara poate stimula cresterea unghiilor, prin imbunatatirea circulatiei la nivelul mainilor. Aplica o crema hidratanta si maseaza usor fiecare deget, unghia si cuticula.

3. Fereste-ti mainile de temperaturi scazute. Unghiile cresc mai repede in zonele cu clima calda. Iarna, protejeaza-ti unghiile cu manusi ca sa mentii circulatia sangelui la un nivel optim. In acest fel, unghiile vor creste mai repede.

4. Imbunatateste circulatia sangvina la nivelul unghiilor cu ajutorul unor activitati zilnice: scrisul la laptop, cantatul la pian, pictatul, gradinaritul sau orice alta activitate care iti face placere si iti solicita mainile.

5. Aplica un tratament natural pentru cresterea unghiilor. Exista o multime de ingrediente care ajuta la cresterea unghiilor de la ulei de masline si suc de lamaie si pana la ulei din seminte de in si ulei de migdale. Tamponeaza-ti unghiile cu aceste remedii saptamanal si vei vedea rezultatele!

Daca ai probleme cu unghiile pune in aplicare acesti pasi pentru ca unghiile tale sa creasca mai repede si poarta o oja la moda!
Si ulei de ricin este bun.

| Bondarel99 a răspuns:

Uleiul de masline intareste unghiile, iar uleiul de ricin actioneaza la baza si le face sa creasca mai repede si mai puternice.In cazul tau, foloseste uleiul de ricin.
Nu uita ca pentru ca orice ulei natural sa-si faca efectul trebuie incalzit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Uleiul de ricin merge foarte bine.
Te pup!

| Zâmbett a răspuns:

Buna! Cel de ricin.

| dulcica480 a răspuns:

Eu merg pe uleiul de ricin

| MrRazvan8 a răspuns:

Pentru inceput, renunta cateva saptamani la oja si lac de unghii, si aplica zilnic tratamentul pentru unghii.

Sunt foarte bune tratamentele pe baza de calciu, uleiuri esentiale si vitamine, care patrund in toate straturile unghiei, intarind-o. Dupa cele cateva saptamani de tratament, poti sa reincepi sa folosesti lacul de unghii, singura conditie este ca inainte de a aplica oja, sa aplici un strat de tratament.

Un truc pentru unghiile casante si care se exfoliaza usor: aplica un strat de lac transparent si tine mainile apoi intr-un bol cu apa rece. Abia apoi aplica stratul normal de oja. Unghiile nu se vor mai rupe atat de usor.

Foloseste regulat cremele nutritive! Unghiile noastre sunt supuse zilnic unor traume mai mici su mai mari: fie ca le folosim pe post de deschizator pentru dozele de suc, fie ca ni le roadem cand suntem nervoasa fie ca este vorba de actiunea nociva a unor substante precum acetona sau detergentii puternici. Astfel, nu ajunge doar tratamentul local, de urgenta, ci este nevoie de un tratament complex, care sa fie constant in timp si sa ne protejeze. O astfel de actiune au cremele puternic hidratante, pentru maini si unghii. Aveti grija atunci cand cumparati crema de maini, sa fie specificat ca se poate folosi sic si tratament pentru unghii.

Un tratament foarte bun il constituie cremele pe baza de parafina, care se aplica in strat gros pe maini si in jurul unghiei iar apoi se acopera mainile cu manusi de bumbac si se lasa produsul sa actioneze 30 de minute sau chiar peste noapte.Un tratament foarte bun il constituie cremele pe baza de parafina, care se aplica in strat gros pe maini si in jurul unghiei iar apoi se acopera mainile cu manusi de bumbac si se lasa produsul sa actioneze 30 de minute sau chiar peste noapte.

O alta solutie buna o reprezinta diversele uleiuri speciale pentru unghii, cum ar fi cel pe baza de arnica, care intareste unghiile si le reda stralucirea. Urmareste cremele pe baza de ingrediente naturale: glicerina, aloe vera, miere, ulei de masline sau ulei de migdale.

Maseaza unghiile pentru ca produsele de ingrijire sa patrunde cat mai adanc in piele! Masarea unghiilor ajuta nu doar la asimilarea mai rapida a diverselor tratamente pe care le folosim, dar si stimuleaza cresterea unghiilor. Masajul facut la baza unghiei stimuleaza circulatia sangelui in zona respectia si implicit cresterea unghiilor. Pentru masaj, foloseste ulei e masline si ulei de migdale, cele mai bune hidratante pentru unghii. Maseaza intai zona cuticulelor cu ulei de masline si apoi completeaza tratamentul masand intreaga suprafata a unghiei cu o bucata de lamaie. Zeama de lamaie este un intaritor natural pentru unghii si in plus le da si un aspect lucios, ingrijit.

Exista o sansa si pentru noi, cele cu unghiile mici si casante, trebuie doar sa stim cum sa profitam de ea!

| PetruAlbert a răspuns:

Vrei sa iti creasca unghiile mai repede? Poti incerca ulei de ricin